[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Olympijské hry v Tokiu: Kostoly zostanú pre športovcov neprístupné
P:3, 14. 07. 2021 14:45, ZAH

Tokio 14. júla (RV CZ) O desať dní sa začnú olympijské hry v Tokiu. Očakáva sa, že pre verejnosť budú neprístupné, pretože v japonskom hlavnom meste platí od pondelka už štvrtý prísny lockdown kvôli opätovnému nárastu výskytu Covidu.

Opatrenia sa dotýkajú aj Katolíckej cirkvi. Všetky plány na pastoráciu cestujúcich športovcov a fanúšikov sú zrušené, vyhlásil podľa stránky Asianews tokijský arcbiskup Tarcisio Isao Kikuchi (na snímke).

„Chceli by sme, aby sa každá farnosť postarala o duchovné potreby tých, ktorí do Japonska prídu. V dnešnej situácii však zostáva prioritou neprenášať nákazu,“ povedal arcibiskup.

Návštevníci tokijskej metropolitnej olbasti, ktorí prídu v najbližších dňoch a týždňoch, vrátane účastníkov paralympijských hier, ktoré sa začnú 24. auusta, by preto mali byť informovaní o preventívnych opatreniach proti Covidu-19 vo farnostiach a tiež požiadaní, aby sa zdržali návštev kostolov.

Obmedzenie bohoslužieb od 20. júla

V Tokijskej arcidiecéze sa od 20. júla smie na bohoslužbách zúčastniť iba obmedzený počet skôr registrovanáých osôb. K ďalším preventívnym opatreniam patrí skutočnosť, že seniori a chorí sú vyzývaní, aby sa zúčastnili na bohoslužbách z domova prostredníctvom online prenosu. Nedeľná povinnosť bola zrušená a všetky farské stretnutia sa konajú iba online. Spovedelnice musia mať i priehľadnú bariéru.

Očkovanie a bohoslužby

Arcibiskup Kukuchii vysvetlil, že každý sa má rozhodnúť, či sa nechá očkovať, on sám už očkovaný bol. Japonská cirkev však naďalej trvá na tom, že očkovenie by nemalo byť podmienkou pre účasť na bohoslužbách. Dôležitá je pre arcibiskupa snaha poskytnúť podporu potrebným, najmä tým, ktorí sú postihnutí pandemickou krízou.

Tokijská arcidiecéza preto spustila činnosť vlastných krízových tímov, ktoré organizujú online semináre a podporné skupiny vo farnostiach.

Kresťania v Japonsku

Väčšina Japoncov sa hlási k šintoizmu a budhizmu zároveň; oficiálne štatistiky uvádzajú asi 85 percent obyvateľov ako budhistov a zároveň viac než 90 percent ako šintoistov. Menej než jedno percento z približne 127 miliónov japonských občanov sú kresťania, z toho asi 440 000 katolíkov, pričom počet katolíckych robotníkov z Filipín, Kórey a Brazílie sa pohybuje okolo pol milióna a stále rastie.( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20210714027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]