[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Eparcha Peter Rusnák spomína s veľkým obdivom a vďačnosťou Bohu na Milana Šášika
P:3, 14. 07. 2021 14:07, DOM

Bratislava 14. júla (TK KBS) Bratislavský eparcha Peter Rusnák spomína s veľkým obdivom a vďačnosťou Bohu na eparchiálneho mukačevského biskupa, vladyku Milana Šášika CM, ktorý zomrel pred rokom, 14. júla 2020 vo veku nedožitých 68 rokov. Ako povedal vladyka Rusnák dnes v rozhovore pre TK KBS, pre človeka je ťažké zmeniť krajinu, obrad, mentalitu. „Milan toto všetko spravil. Urobil to s dôslednosťou. Vynikajúco sa naučil po ukrajinsky, rusínsky. Vo východnom obrade pôsobil, akoby v ňom vyrastal od narodenia. Zamiloval si to prostredie,“ povedal biskup Rusnák.

Mukačevskú eparchiu podľa neho Milan Šášik pozdvihol do nevýdanej výšky sebavedomia, sebarealizácie, rekonštrukcie celého prostredia od výstavby chrámov po formáciu kňazov, či získanie si sŕdc veriacich. „Môj obdiv vyrastá z toho, že Milan bol veľmi zbožný človek. Bol ľudsky prístupný pre evanjelizáciu v prostredí, v ktorom pôsobil,“ dodal vladyka Peter.

Peter Rusnák si zaspomínal, ako vladyka Milan často chodil na Slovensko, keď hľadal peniaze pre svoju eparchiu. „Vtedy spával u nás. Rád nás pozýval na svoje akcie. Bol som niekoľkokrát na slávnostiach v jeho eparchii. Mali sme častý kontakt,“ uviedol.

Milan Šášik sa narodil 17. septembra 1952 v dedinke Lehota neďaleko Nitry. Počas teologických štúdií na CMBF v Bratislave tajne vstúpil do rehole lazaristov (Congregatio Missionis, založená sv. Vincentom de Paul). Kňazskú vysviacku prijal 6. júna 1976. Pôsobil vo viacerých farnostiach – ako kaplán v Leopoldove, Preseľanoch a v Stupave; ako administrátor v Banskej Belej, Antole, Vysokej pri Banskej Štiavnici, a tiež ako farár v Jacovciach. Hoci bol pôvodne rímskokatolík, živo sa zaujímal o východný obrad a stal sa tiež birituálnym kňazom (mohol celebrovať aj vo východnom obrade). V reholi zastával viacero služieb: bol magistrom novicov, provinciálnym asistentom a riaditeľom študentátu.

Po Nežnej revolúcii absolvoval vyššie štúdiá v Ríme, kde na Teresianum obhájil licenciát. Následne od roku 1992 začal pracovať na Apoštolskej nunciatúre v Kyjeve na Ukrajine, kde pôsobil šesť rokov. Okrem administratívnej práce často cez víkendy cestoval mnoho kilometrov, aby vypomáhal v pastorácii tam, kde bol nedostatok kňazov. Neskôr pôsobil ako farár v Perečíne na Zakarpatsku.

Pápež Ján Pavol II. ho 12. novembra 2002 vymenoval za apoštolského administrátora ad nutum Sanctae Sedis (teda dočasného) Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie a za titulárneho biskupa bononského. Biskupskú konsekráciu prijal v Ríme, na sviatok Zjavenia Pána, 6. januára 2003, spolu s Mons. Jánom Babjakom, prešovským arcibiskupom, a to z rúk Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra v Ríme.

V nasledujúcich rokoch sa mu podarilo konsolidovať pomery v mukačevskej eparchii, vytvoriť fungujúce riadiace štruktúry, zakladať nové farnosti a vybudovať veľký počet chrámov pre gréckokatolícke farnosti. Dňa 17. marca 2010 bol vymenovaný za eparchiálneho biskupa mukačevského.( TK KBS, rp; ml ) 20210714024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]