[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák napísal novú publikáciu s názvom Rozkvitnúť pre život
P:3, 12. 07. 2021 14:45, DOMNitra 12. júla (TK KBS) Gorazd n.f. pri Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre vydal novú publikáciu z autorského pera nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka pod názvom „Rozkvitnúť pre život“. Čitateľom sa tak do rúk dostáva knižné dielo s podnadpisom „Úvahy o stvorenstve“, ktoré je plná myšlienok a ilustračných fotografií odhaľujúcich krásu sveta.

Prepojenie slova a umeleckej fotografie ponúka čitateľovi 58 zamyslení, úvah, či esejí, v ktorých sa autor ako znalec ľudskej duše dotýka vnútra čitateľa cez dôverne známe, často až banálne skutočnosti, ktoré obklopujú a napĺňajú každodenný život človeka.

Ako píše v jednej z úvah pod názvom Kniha stvorenstva: „Kontakt s prírodou umožňuje intenzívne sa stretávať so stvorenstvom – či už počas pikniku, na chate, pri mori, alebo pri potulkách na horách. Preto počas voľných chvíľ čítajme s primeranou porciou bázne a pokory v Knihe stvorenstva. Možno pri žasnutí nad krásnym Božím zámerom získame pokoj duše, ktorý človekovi v každodennom živote často chýba.“

Alebo ako napísal jeden z recenzentov: „Neobyčajnosť prostých vecí a javov ukáže na veľkú pokoru a precítenú hĺbku úcty autora pozoruhodných zamyslení ku všetkému stvorenstvu. Obraz sveta, ktorý vyskladá, je oslavou skromnej vďačnosti z darov Stvoriteľa, ktoré by sme sa mali naučiť prijímať oveľa intenzívnejšie a s hlbším ponorom zo súvislostí tvoriacich radostný život. Najjednoduchšia krása prírody je iná, než povrchný život pretkávaný trápeniami, bolesťou, strachom a šprintom skrz akože krátky ľudský život.

Čas plynie omnoho pomalšie a oveľa bohatšie, len musíme zjemniť naše senzory a dožičiť si plnšie dúšky skutočných hodnôt, ktoré štedro obklopujú náš dennodenný svet na našej púti za Dobrom a Láskou. Odrazu sa život predĺži a nedelia ho iba hraničné rozhrania Vianoc a Veľkej noci, štyroch ročných období, ale kvôli tisícom podobám prostých zážitkov počas dotykov s prírodou sa nielen predlžuje obyčajný ľudský rok, ale najmä sa stane plnším a my sa stávame lepšími.“ 

Na 116 stranách v zamysleniach vhodne ilustrovaných fotografiami z prírody tak autor ponúka rozjímania, ktoré napísal inšpirovaný známymi, či menej známymi osobnosťami cirkevného, či svetského života. V úvahách sa zračí aj autorova osobná skúsenosť, či akési odhalenie jeho duše.

Z textov cítiť jemný zmysel pre metaforu a anekdotu, čo robí ich čítanie osviežujúcim. Publikácia sa javí ako jedna veľká výzva pre čitateľa, aby pomocou vstupu do prírody a odhaľovaním jej krás našiel Boha a uvedomil si cez poznanie prírody svoju hodnotu a hodnosť. Úvahy zároveň motivujú čitateľa, aby vzal do rúk aj inú knihu – Sväté Písmo, a pomáhajú mu uistiť sa vo viere v úžasné dielo stvorenia prírody a jeho tvorcu Boha v našom živote. 

Nová publikácia vydaná v umeleckom formáte a obohatená o farebné ilustračné fotografie je atraktívna a vhodná aj ako príležitostný dar. Je dostupná v predajniach Spolku sv. Vojtecha. Autor publikáciu napísal v období druhej vlny pandémie, kedy mnohí ľudia v ťažkom období len s veľkou námahou hľadali potešujúce slovo, či vnímali krásy prírody.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20210712034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]