[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Svite oslávili 30. výročie konsekrácie chrámu
P:3, 12. 07. 2021 14:21, DOM

Bratislava 12. júla (TK KBS) V nedeľu bola vo Svite odpustová slávnosť sviatku svätých Cyrila a Metoda – patrónov gréckokatolíckeho chrámu vo Svite. Hlavným slúžiteľom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním koncelebrovali miestny správca farnosti Martin Snak, kňazi ktorí pôsobili v tejto farnosti Marek Kaľata, Gabriel Székely a viacerí kňazi.

Tohtoročná odpustová slávnosť bola spojená s tridsiatym výročím konsekrácie chrámu. V úvode slávnosti otca arcibiskupa privítala primátorka mesta Svit Ing. Dáša Vojsovičová. Nasledovala archijerejská svätá liturgia. Počas nej sa vladyka Ján v homílii prihovoril veriacim farnosti, hovoril o tom, že Boh dnes vstupuje do ľudských sŕdc cez kňazov, cez modlitbu a cez chrám. A dnešný deň je vďakou nielen za chrám ale aj za ľudí, cez ktorých sa myšlienka postavenia chrámu pred 30 rokmi uskutočnila. Menovane spomenul Petra Fidermaka ako iniciátora a realizátora chrámovej stavby a Jána Čuchrana, vďaka ktorému máme pozemok pre gréckokatolícky farský úrad. Vladyka povedal: „Žasnem, ako sa Boh stará o toto gréckokatolícke maličké stádo vo Svite, lebo možno sami by ste nedokázali si chrám postaviť a takto spoločnými silami sa vybudoval spoločný chrám“, kde pod jednou strechou je rímskokatolícky chrám sv. Jozefa robotníka a gréckokatolícky chrám sv. Cyrila a Metoda.

V kontexte Matúšovho evanjelia o uzdravení slepcov „nech sa vám stane, ako ste uverili“ hovoril, že viera ktorú nám vierozvestcovia priniesli na naše územie je Boží dar. Ak človek vieru nemá zostáva slepým, takýto človek uverí všetkým nezmyslom, ktoré ho zaplavia, alebo sa k nemu dostanú. Preto sa takému človeku žije v konečnom dôsledku ťažšie, ako veriacemu. Sv. Cyril a Metod sú pre nás výzvou, aby sme aj my zatúžili správne vidieť Boha, blížneho a seba vo svetle viery ktoré nám priniesli.

V závere svätej liturgie sa veriaci poďakovali vladykovi za jeho prítomnosť na odpustovej slávnosti a povzbudivé slová v homílii. Vladyka Ján poďakoval miestnym veriacim za ich snahu budovať a skrášľovať Boží chrám a za príjemnú a rodinnú atmosféru. Slávnosť bola ukončená myrovaním a spoločným agapé.

História stavby chrámu

V roku 1989 vrcholili udalosti, keď sa búrali totalitné systémy vládnutia v štátoch strednej a východnej Európy, riadené jednou komunistickou stranou. V danom roku postupne vznikala priaznivejšia situácia na naplnenie túžby a úsilia veriacich vo Svite na vybudovanie chrámu bez politického rozhodnutia vládnucej moci. Počas roka 1989 veriaci vo Svite zintenzívnili aktivity na získanie súhlasu na výstavbu kostola. A tak 31.03.1990 za pôsobenia miestneho rímskokatolíckeho farára Petra Fidermaka začali prvé kroky k výstavbe Božieho domu vo Svite. Výstavba napredovala veľmi rýchlo za účasti trojzmennej prevádzky rímskokatolíckych, ale aj gréckokatolíckych veriacich.

6. júla 1991 - deň posviacky kostola – bol veľkým sviatočným dňom vo farnosti Svit. Hlavným celebrantom svätej omše i konsekrácie chrámu bol J. Em. Jozef kardinál Tomko, rodák zo Slovenska, pôsobiaci v Ríme, prítomní boli biskupi Slovenska i osobnosti pôsobiace v zahraničí. Z biskupov to boli František Tondra – spišský, Dominik Hrušovský – pomocný trnavský, Ján Hirka – gréckokatolícky eparcha a ďalší biskupi a kňazi za účasti približne 8000 veriacich z mesta Svit a širokého okolia.

Bol to veľký deň pre miestnu cirkev, pretože na oslavu bohoslužieb už boli k dispozícii aj dôstojné priestory novovybudovaného chrámu. Neskôr v priebehu rokov vo vedľajšej kaplnke sa začali slávenia svätých liturgií gréckokatolíckeho obradu. Čo viedlo k tomu, že gréckokatolíkom kaplnku prenechali a táto kaplnka bola povýšená na gréckokatolícky chrám sv. Cyrila a Metoda vo Svite.( TK KBS, is pa, ms, jp; pz ) 20210712033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]