[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána z balkóna nemocnice Gemelli: Pomazanie blízkosťou a nehou
P:3, 11. 07. 2021 17:23, ZAH

Vatikán 11. júla (RV) Týždeň po operácii sa už pápež František opäť prihovoril veriacim pri nedeľnom poludňajšom stretnutí: „Cítil som vašu blízkosť a podporu vašich modlitieb. Ďakujem vám zo srdca!“ Po udelení požehnania sa osobitne vyjadril na podporu Haiti, ktoré je po atentáte na prezidenta v kritickej situácii. Pripomenul aj sviatok patróna Európy sv. Benedikta a Nedeľu mora.

Modlitbu Anjel Pána v nedeľu 11. júla viedol pápež František z balkóna na najvyššom poschodí nemocnice Gemelli, kde mu spoločnosť robili detskí pacienti. Stovky ľudí pred budovou srdečným aplauzom privítali prvé verejné vystúpenie pápeža po týždni hospitalizácie. S jemným úsmevom na tvári Svätý Otec gestom ruky zdravil na diaľku všetkých, ktorí sa prišli spolu s ním pomodliť na toto netradičné miesto.

Vychádzajúc z evanjelia 15. cezročnej nedele sa Svätý Otec v krátkom biblickom podnete zameral na dôležitosť prejavov lásky voči chorým. Hovoril o „pomazaní blízkosťou a nehou“, akým je citlivé vypočutie, opatera, návšteva či podanie pomocnej ruky. Pri tejto príležitosti pápež zdôraznil veľký význam verejného systému zdravotnej starostlivosti bezplatne prístupného pre všetkých.

Biblické zamyslenie
„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Som rád, že môžem zachovať nedeľné stretnutie pri Anjel Pána aj tu na poliklinike Gemelli. Ďakujem vám všetkým: cítil som vašu blízkosť a podporu vašich modlitieb. Ďakujem vám zo srdca! Evanjelium, ktoré sa číta pri dnešnej liturgii nám hovorí, že Ježišovi učeníci, ktorých on vyslal, „pomazali olejom veľa chorých a uzdravovali“ (Mk 6,13).
Tento „olej“ v nás evokuje aj sviatosť pomazania chorých, ktorá dáva útechu duchu i telu. Ale tento „olej“ znamená tiež počúvanie, blízkosť, starostlivosť, nežnosť toho, kto sa stará o chorého človeka: je to ako pohladenie, vďaka ktorému sa človek cíti lepšie, utišuje mu bolesť a pozdvihuje ho.
My všetci, skutočne všetci, skôr alebo neskôr potrebujeme toto „pomazanie“ blízkosťou a nehou, a  všetci ho tiež môžeme darovať niekomu druhému v podobe návštevy, telefonátu, podanej ruky tomu, kto potrebuje pomoc. Pripomeňme si, že pri poslednom súde – ako to stojí v Evanjeliu podľa Matúša 25 – jednou z vecí, na ktorú sa nás budú pýtať bude, ako blízko sme boli ku chorým.
V týchto dňoch hospitalizácie v nemocnici som opäť pocítil, aká dôležitá je dobrá zdravotná starostlivosť, prístupná všetkým, tak ako je to v Taliansku a aj v iných krajinách. Zdravotný systém, ktorý je zadarmo a ktorý zaručuje dobrú starostlivosť, dostupnú všetkým. Nestraťme toto vzácne dobro. Treba ho uchovať! A preto je potrebné, aby sme sa všetci angažovali, lebo slúži všetkým a vyžaduje si príspevok všetkých.
Aj v Cirkvi sa niekedy udeje, že sa nejaké zdravotnícke zariadenie kvôli nie práve dobrému vedeniu ocitne v zložitej ekonomickej situácii, a prvá myšlienka, ktorá nás napadne, je predať ho. Ale povolanie v Cirkvi nie je mať peniaze, ale slúžiť, a služba je vždy zadarmo. Nezabudnite na to: treba uchovať bezplatné inštitúcie.
Chcem vyjadriť svoje ocenenie a povzbudenie lekárom a všetkým zdravotníkom a personálu tejto nemocnice i ostatných nemocníc. Pracujú veľa! A modlime sa za všetkých chorých. Tu je so mnou niekoľko chorých detských priateľov... Prečo trpia deti? Prečo trpia deti, to je otázka, ktorá sa dotýka srdca.
Sprevádzajme ich modlitbou a modlime sa za všetkých chorých, najmä za tých, ktorí sú v najťažších stavoch: aby nik nebol ponechaný osamote, aby každý mohol dostať pomazanie vo forme vypočutia, blízkosti, nehy a starostlivosti. Prosme o to na príhovor Panny Márie, našej Matky, ktorá je Uzdravenie nemocných.“

Po spoločnej mariánskej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania Svätý Otec pridal niekoľko aktuálnych výziev a pozdravov:


Solidarita s obyvateľmi Haiti
„Drahí bratia a sestry, v posledných dňoch bola moja modlitba často zameraná na Haiti, po zavraždení prezidenta a zranení jeho manželky.
Pripájam sa k naliehavej výzve biskupov tej krajiny «odložiť zbrane, zvoliť si život, rozhodnúť sa bratsky spoločne žiť v záujme všetkých a v záujme Haiti».
Som nablízku drahému haitskému ľudu; kiež sa zastaví špirála násilia a krajina môže opäť nastúpiť na cestu k pokojnej a svornej budúcnosti.“

Nedeľa mora
Pápež pamätal aj na dnešný tematický deň, venovaný pracovníkom na moriach a oceánoch:  
„Na dnes pripadá «Nedeľa mora», venovaná osobitným spôsobom námorníkom a všetkým, ktorým je more zdrojom práce a živobytia. Modlím sa za nich a povzbudzujem všetkých, aby dbali o oceány a moria. Starajme sa o zdravie morí: žiadne plasty do mora!“


Sv. Benedikt, patrón Európy
Krátky pozdrav venoval pápež aj poľskej púti Rádia Mária do Čenstochovskej svätyne. Potom pripomenul svätca dnešného dňa, sv. Benedikta:
„Dnes sa slávi sviatok sv. Benedikta, opáta a patróna Európy. Objatie nášmu svätému ochrancovi! Blahoželáme benediktínom a benediktínkam na celom svete. A blahoželáme Európe, aby bola jednotná svojich zakladajúcich hodnotách.“
Svätý Otec, ktorý sa v predchádzajúcu nedeľu tesne pred svojím presunom do nemocnice rozlúčil po Anjel Pána len krátkym pozdravom „Ciao!“, tentoraz už opäť zaželal všetkým podľa svojho zvyku:
„Všetkým požehnanú nedeľu! Nezabudnite sa za mňa modliť. Dobrú chuť k obedu a dovidenia!“( TK KBS, RV, jb, mk, mkr; rp ) 20210711002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]