[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán podpísal dohodu so Spojenými arabskými emirátmi o spolupráci v školstve
P:3, 09. 07. 2021 15:48, ZAH

Vatikán 9. júla (RV) „Dokument o bratstve naďalej prináša ovocie,“ skonštatoval prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu kardinál Giuseppe Versaldi po návrate z Abú Zabí, kde v pondelok 5. júla podpísal dohodu o spolupráci s ministerstvom školstva Spojených arabských emirátov. Počas návštevy odovzdal šejkovi Mohammedovi Bin Zayedovi, korunnému princovi Abú Zabí, ocenenie „Muž humanity“, udelené Pápežskou nadáciou Gravissimum Educationis.

Cieľom dohody o spolupráci, ktorú podpísali minister školstva Spojených arabských emirátov Hussain bin Ibrahim Al Hammadi a prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu kardinál Giuseppe Versaldi, je podporovať vo svete toleranciu, spolužitie a ľudské bratstvo. Dohoda sa týka katolíckych škôl a vzdelávacích inštitútov v krajine.

„Ide o dôležitý krok, aj keď sa obmedzuje na oblasť vzdelávania a aktivity, ktoré zodpovedajú príslušným ministerstvám,“ uviedol kardinál Versaldi, ktorý v uplynulých dňoch navštívil Abú Zabí v sprievode generálneho tajomníka pápežskej nadácie Gravissimum Educationis Mons. Guy-Réala Thiviergeho a veľvyslanca tejto nadácie Tajeddineho Seifa.

„Konkrétne naši študenti a študenti arabských škôl sa môžu zúčastňovať na seminároch, nadväzovať nové spolupráce, robiť výskumy, navštevovať partnerské inštitúcie na základe spoločných hodnôt s plným rešpektovaním rozdielov. Bez akéhokoľvek prozelytizmu,“ upresnil prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu a vzdelávanie v rozhovore pre Vatican News v stredu 7. júla.

„Kráčame, aby sme vyšli z krízy lepší“, uviedol kardinál Versaldi s uspokojením. „Po covidovej mimoriadnej situácii bude našou úlohou zapojiť učiteľov a študentov, aby dohoda plne vstúpila do funkčnosti. Bude nasledovať séria konkrétnych iniciatív vzájomnej kultúrnej výmeny“.

Cieľové princípy podpísanej Rámcovej dohody o spolupráci (Memorandum of Understanding) zhrnul kardinál Versaldi vo svojom prejave pri akte podpisu 5. júla 2021 v Abú Zabí týmito slovami:

„Chcel by som zrekapitulovať princípy: podporovať kultúru stretnutia a bratstva ako základ a cestu spravodlivosti a pokoja; rozbiehať dialóg medzi civilizáciami a podporovať vzdelávanie v prospech celého ľudstva; rozvíjať siete spolupráce na poli školského a univerzitného vzdelávania (výskumné projekty, semináre, vzdelávacie infraštruktúry) v odpovedi na súčasné i budúce výzvy na poli vzdelávania; napomáhať rešpektovanie ľudských práv, integrálnu ekológiu a solidaritu ako cesty k výchovnej aliancii, opravdivej „Výchovnej dohode“, ktorá posilní identitu a rešpektovanie rozdielností medzi kultúrami.“        ( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210709026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]