[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zbor mníchov z Bigorského kláštora z Macedónska vystúpil v Nitre
P:3, 09. 07. 2021 12:21, DOM

Nitra 9. júla (TK KBS) V rámci programu Cyrilo-metodských slávností Nitra, milá Nitra 2021 sa uskutočnil v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade aj koncert východného cirkevného spevu, počas ktorého sa predstavil Zbor mníchov z Bigorského kláštora sv. Jána Krstiteľa z Macedónska.

Koncert sa uskutočnil za účasti nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, primátora mesta Mareka Hattasa a Roberta Alagiozovského, poradcu predsedu vlády Republiky Severné Macedónsko Zorana Zaeva.  Návštevníci koncertu si mohli vypočuť sakrálne spevy, ktoré zvlášť vynikli vynikli v akusticky vhodnom priestore Baziliky sv. Emeráma a priniesli účastníkom koncertu mimoriadny hudobný aj duchovný zážitok. Koncert tak vhodne zapadol do programu tohtoročných slávností, na ktorých sa Nitrianske biskupstvo už tradične podieľalo ako jeden z hlavných partnerov popri Meste Nitra a Nitrianskom samosprávnom kraji.

Kláštor svätého Jovana Bigorského je macedónsky pravoslávny kláštor, ktorý sa nachádza v západnej časti Severného Macedónska, v blízkosti cesty spájajúcej mestá Debar a Gostivar. Kláštorný kostol je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Kláštor  bol založený už v roku 1020 biskupom Jovanom Debarským, neskôr prvým arcibiskupom v Ochride na mieste, kde biskup Jovan vylovil z rieky ikonu Jána Krstiteľa. V 16.storočí bol kláštor zničený Osmanmi, zachovala sa len budova kostola. V roku 1743 bol kláštor čiastočne obnovený mníchom Ilarionom. K ďalšej dostavbe a obnove kláštora došlo v rokoch 1812-1825. Zaslúžil sa o to archimandrita Arsenius. V roku 2009 došlo k požiaru starých klášterných budov, tie však boli našťastie pomerne rýchlo obnovené.

Kláštor je bežne prístupný turistom, ktorí sa môžu voľne pohybovať po areáli, z ktorého sú nádherné výhľady do okolia.V kostole môžu obdivovať množstvo ikon. Kláštor je zrovnateľný s najvýznamnejšími historickými pamiatkami Európy. Kláštor ponúka aj duchovné programy, medzi iným aj vystúpenia zboru mníchov s repertoárom východného cirkevného spevu.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210709024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]