[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán č. 3 - Univerzitná poliklinika Agostina Gemelliho
P:3, 08. 07. 2021 11:57, ZAH

Vatikán 8. júla (RV) Svätý Otec František je druhým pápežom, ktorý bol hospitalizovaný v univerzitnej nemocnici Policlinico Gemelli v Ríme. Prvým bol sv. Ján Pavol II., ktorý ju nazval „Vatikánom číslo tri“. Táto poliklinika je však spojená i príbehmi ďalších pápežov.

„Ďakujem tomuto ´Vatikánu číslo tri´, tejto Poliklinike Gemelli, za všetko to dobré, čo som tu našiel, v profesoroch, lekároch, rehoľných sestrách a celom personále“. To sú slová sv. Jána Pavla II., ktoré predniesol ako pápež pri Anjel Pána 13. októbra 1996, pričom vysvetlil, že „Vatikán číslo jedna“ je Námestie sv. Petra, a „Vatikán číslo dva“ Castel Gandolfo.
Vo „Vatikáne č. 3“, čiže Poliklinike Agostina Gemelliho, ktorá je pracoviskom Katolíckej univerzity Božského Srdca, hospitalizovali Jána Pavla II. viac ráz. Po prvý krát to bolo za dramatických okolností po atentáte v roku 1981. Odvtedy až do roku 2005 tu bol na desiatich hospitalizáciách a troch návštevách.
Spomenuté návštevy uskutočnil pri troch rôznych príležitostiach: v roku 1984 slúžil svätú omšu na námestí pred poliklinikou pri 25. výročí smrti františkánskeho rehoľníka, kňaza, lekára a neuropsychológa pátra Agostina Gemelliho, a pri 20. výročí založenia nemocnice. Druhý krát prišiel v roku 1988, aby požehnal nové oddelenie kardiologickej intenzívnej starostlivosti. A v jubilejnom roku 2000 sa v posluchárni Lekárskej fakulty v Ríme zúčastnil na otvorení akademického roka Katolíckej univerzity.

Pápežské dejiny rímskej polikliniky
História  univerzitnej polikliniky Gemelli má však i dávnejšie korene spojené s pápežmi. Bol to Pius XI., ktorý daroval 37 hektárov na kopci Monte Mario, aby sa tu zrodila Lekárska fakulta Katolíckej univerzity Božského Srdca. Fakultu neskôr v roku 1961 inauguroval pápež sv. Ján XXIII. O tri roky nasledovalo otvorenie polikliniky.
Ďalší pápeži, ktorí navštívili nemocnicu Gemelli, nie však ako pacienti, boli Pavol VI. a Benedikt XVI. Sv. Pavol VI. tam 17. júna 1976 celebroval slávnosť Božieho Tela, pri ktorej uviedol: „Toto dejisko zdravotníckych štúdií, odbornej starostlivosti lekárskej vedy a miesto ľudského utrpenia, spája všeľudským spôsobom v prežívaní bolesti a v nádeji nájsť zmysel i liek“.
Emeritný pápež Benedikt XVI. tiež prišiel na toto miesto pri iných príležitostiach než ako pacient, napríklad pri návšteve svojho brata Georga, ktorý tu bol hospitalizovaný, alebo na otvorenie akademického roka 2005-2006 Lekárskej fakulty Katolíckej univerzity Božského Srdca.
 

Pápežské Desiate poschodie a námestie univerzitnej nemocnice
Tak ako v minulosti sv. Ján Pavol II., i dnes je pápež František hospitalizovaný na vyhradenom 10. poschodí nemocnice. Príbeh sv. Jána Pavla spojený s touto nemocnicou zviditeľňuje od roku 2009 i jeho socha na námestí areálu. Je vyrobená z kararského mramoru a autorom je toskánsky sochár Stefano Pierotti.
V roku 2014, keď Lekárska fakulta Katolíckej univerzity Božského Srdca slávila svoje 50. výročie, sa pápež František prihovoril cez videoposolstvo. Plánovaná svätá omša sa vtedy kvôli indispozícii nakoniec nekonala a pápežom pripravenú homíliu prečítal vtedajší milánsky arcibiskup kardinál Angelo Scola.
Od roku 2015 pápež František každoročne posiela pri príležitosti Národného dňa Katolíckej univerzity Sacro Cuore s hlavným sídlom v Miláne list celej akademickej obci prostredníctvom štátneho sekretára.( TK KBS, RV, mh; rp ) 20210708025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]