[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 30. 10. 2024   Meniny má Šimon, Šimona      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Archeológovia našli v Sudáne ruiny stredovekej núbijskej katedrály
P:3, 08. 07. 2021 11:27, ZAH

Sudán 8. júla (TK KBS)  Tím poľských archeológov objavil v Sudáne stavbu, ktorú je možné považovať za najväčšiu stredovekú katedrálu v regióne. Stará Dongola sa rozkladá na východnom brehu Nílu v dnešnej sudánskej provincii Aš Šamálíja. Takmer tisíc rokov od 5. do 14 storočia bola hlavným mestom kresťanského Makúrijského kráľovstva a strategickým miestom pre karavány putujúce cez púšť na západ do Darfúru a Kurdufanu.

Archeológovia z Poľského centra stredomorskej archeológie pri Varšavskej univerzite pracujú na prieskume starovekých a stredovekých ruín mesta už od 60. rokov minulého storočia. Teraz objavili zvyšky najväčšieho núbijského kostola, aký bol zatiaľ v tejto oblasti nájdený. Domnievajú sa, že by mohlo ísť o stredovekú katedrálu, ktorá bola sídlom arcibiskupov v núbijskom kráľovstve Makúrie, kde sa v polovici 6. storočia presadilo kresťanstvo.

Artur Obłuski, ktorý stojí na čele archeologické expedície, uviedol, že technika diaľkového prieskumu Zeme priviedla jeho tím vo februári k prieskume prázdneho priestoru v centre podzemnej citadely starovekého mesta. Ako povedal, "neočakávali, že nájdu kostol, ale skôr námestie, ktoré mohlo slúžiť k spoločným modlitbám". Až doteraz bol za dongolskú katedrálu považovaný kostol stojaci mimo pevnosť.

Vykopávky odhalili dve steny kostolnej apsidy, zdobené maľbami zobrazujúcimi monumentálne postavy, a kupolu veľkej hrobky na juhovýchode. Zdá sa, že stavba kostola je 26 m široká a vysoká ako "trojposchodový činžiak", s apsidou širokou 6 m, vysvetľuje Artur Obłuski.

Za ešte prekvapivejší považujú archeológovia objav hrobky. Na základe porovnania s katedrálou objavenou v 60-tych rokoch vo vykopávkach starovekého núbijského mesta Faras, kde bola tiež objavená biskupská hrobka s kopulou na východnej strane chrámu, sa domnievajú, že aj v Dongole môže ísť o arcibiskupskú hrobku.

Dongola rozkvitala ako kresťanské centrum až do 14. storočia, kedy s príchodom vojsk z Egypta a ďalších krajín získal prevahu islam. Poľskí archeológovia vykonávajú v oblasti vykopávky od roku 1964 a od roku 2018 ich podporil grant Európskej rady pre výskum vo výške 1,5 milióna eur, ktorý má pomôcť zmapovať súmrak kresťanskej Dongoly a vývoj predkoloniálnych afrických komunít.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210708024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]