[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežova návšteva môže Slovensku podľa Mons. Jána Babjaka SJ priniesť upokojenie
P:3, 08. 07. 2021 09:42, DOM

Prešov 8. júla (TK KBS)  Prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ verí, že správa o rozhodnutí Svätého Otca Františka vykonať pastoračnú návštevu Slovenska potešila celú našu krajinu. Ako povedal v rozhovore pre TK KBS, je to veľmi radostná správa, ktorá môže našej krajine priniesť aj isté upokojenie v jej politických turbulenciách, ale aj po mnohých obetiach pandémie Covid 19.  „Pravdaže najviac sa tešia veriaci a zvlášť katolíci, lebo viditeľná hlava Cirkvi iste povie dôležité povzbudzujúce slová pre náš život,“ konštatoval prešovský arcibiskup metropolita.

Svätý pápež Ján Pavol II., veľký priateľ Slovenska, navštívil výnimočne našu vlasť trikrát . “Vedel prečo, vedel že potrebujeme posilnenie po komunistickej porobe, ktorá nás všetkých zasiahla, ale najmä nás gréckokatolíkov, keď sme 18 rokov boli komunistickou garnitúrou zakázaní,“ pripomenul Mons. Ján Babjak.

Svätý Otec František spoznáva podľa neho Slovensko aj v Ríme a to najmä cez kardinála Jozefa Tomka, cez obetavých kňazov, ktorí pôsobia vo Vatikáne na rôznych postoch. „To, že sa rozhodol navštíviť Slovensko, maličkú krajinu v srdci Európy, je pre nás veľké vyznačenie a máme sa na túto jeho návštevu dobre, duchovne pripraviť,“ zdôraznil.

Mesto Prešov, metropola východného Slovenska, je už viac ako dvesto rokov sídlom gréckokatolíckeho biskupstva a od roku 2008 sa stalo sídlom Gréckokatolíckej metropolie sui iuris. Mesto navštívil svätý pápež Ján Pavol II. v roku 1995, po svätorečení Košických mučeníkov v Košiciach. „To sme boli iba jedno Prešovské biskupstvo a dnes sme sídlom metropolie. Vtedy sa pomodlil s veriacimi v Prešove mariánsku modlitbu Akatist a prihovoril sa ku gréckokatolíkom. Mám na to aj veľmi konkrétnu osobnú spomienku. V tom čase som pôsobil v Ríme, vo Vatikánskom rozhlase a otec biskup Ján Hirka ma poveril, aby som sa zúčastňoval niekoľkých stretnutí v Ríme s prípravným výborom zloženým z kňazov navštevovaných diecéz s pápežským ceremoniárom Pierom Marinim. Dostal som poverenie, aby som presadil a pripravil modlitbu molebenu k Presvätej Bohorodičke na stretnutí v Prešove. Keď som túto myšlienku tlmočil pápežskému ceremoniárovi Pierovi Marinimu, on sa usmial a povedal: „Svätý Otec Ján Pavol II. sa v Prešove pomodli Mariánsky akatist, on sa veľmi rád modli túto modlitbu.“ A bolo rozhodnuté a vyriešená otázka, aká pobožnosť sa pripraví v Prešove na stretnutí gréckokatolíkov so Svätým Otcom. Je to pre nás gréckokatolíkov veľmi radostná správa a dávame si ju do súvisu so slovanskými apoštolmi sv. solúnskymi bratmi Cyrilom a Metodom,“ zaspomínal si arcibiskup Ján Babjak.

Odkedy v Prešove dostali avízo o možnej návšteve Svätého Otca Františka v Prešove, viacerí sa denne modlia, aby sa táto návšteva uskutočnila a aby priniesla hojné duchovné ovocie pre Gréckokatolícku metropoliu sui iuris, ale aj pre celú Katolícku cirkev i celú našu spoločnosť. „Hneď po oficiálnom oznámení pastoračnej návštevy na Slovensku, v nedeľu 4. júla, odišiel Svätý Otec František na Kliniku Gemmeli, aby sa podrobil operačnému zákroku, ktorý sa podaril. Chcem vyzvať všetkých veriacich, aby ešte viac zintenzívnili svoje modlitby za zdravie Svätého Otca, aby sa pápež František z operácie skoro zotavil, uzdravil sa a oddýchnutý mohol naďalej plniť svoju zodpovednú úlohu v Cirkvi a posilňovať bratov vo viere,“ vyzval prešovský arcibiskup metropolita.( TK KBS, rp; pz ) 20210708023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]