[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosť Kežmarok dostala vzácny dar - oleje požehnané Svätým Otcom
P:3, 08. 07. 2021 07:55, DOM

Kežmarok 8. júla (TK KBS) Farnosť Kežmarok dostala vzácny dar. Ide o oleje – krizmu, olej katechumenov a olej chorých, ktoré boli požehnané pápežom Františkom počas svätej omše  „svätenia olejov“ 1. apríla 2021 v Pápežskej Bazilike sv. Petra v Ríme.

Pre kežmarskú farnosť ich sprostredkoval Mons. Ján Dubina, ktorý je pápežským ceremoniárom. Farnosť pre tento účel zakúpila aj nové nádoby, v ktorých budú oleje uchovávané.

V Kežmarku pripravili aj osobitný týždeň. Nádoby s olejmi budú od 12. júla vystavené pred oltárom v Bazilike minor sv. Kríža. Počas  celého týždňa pri svätých omšiach zaznejú katechetické kázne v ktorých tamojší kňazi priblížia veriacim dôležitosť každého z troch posvätných olejov.

„Pomazanie olejom sa spomína už v biblických textoch Starého zákona. Je symbolom odovzdania poslania a pôsobenia Božej milosti v tom, ktorý toto poslanie prijíma. V Starom zákone to bol úrad kňaza, proroka a kráľa. Vieme, že v kresťanskej liturgii sa tieto oleje používajú pri vysluhovaní sviatosti krstu, birmovania, pomazania chorých a posvätného stavu.

Neraz v našich chrámoch zostávajú tieto oleje nepovšimnuté v skrinke v sakristii. V našej bazilike  budú odteraz uložené na dôstojnom mieste v pastofóriu. Našim veriacim aj týmto spôsobom chceme pripomenúť úctu k týmto požehnaným olejom, ktorú si zaslúžia,“ vysvetľuje kežmarský farár a dekan František Trstenský.

Posvätné oleje budú v nedeľu 18. júla pri svätej omši o 10:00 uložené do starobylého pastofória, ktoré sa v stredoveku používalo na uloženie Sviatosti Oltárnej. Neskôr zostalo prázdne, čím dostane nové využitie. Priamy prenos bude možné sledovať na webstránke farnosti www-fara-kezmarok.sk alebo na www.kukni.sk.( TK KBS, ft, ml; pz ) 20210708019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]