[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Viera a modlitba drží Slovákov v Poľsku po tom, čo prišli pri požiari o domy
P:3, 07. 07. 2021 14:15, ZAH

Poľsko 7. júla (TK KBS) Slovákom žijúcim v spišskej obci Nová Belá v Poľsku zhorelo pri ničivom požiari 21 domov. Ako povedala miestna Slovenska pre TK KBS Jana Majerčáková, viera a modlitba je to, čo ich dnes drží, aby to psychicky zvládli. „Každému padá psychika. Keď sa človek prvé ráno zobudil, že to nebol sen, tak je veľmi ťažko. Po šesťdesiatke mám stavať dom? To je strašné. Dúfam, že nám Boh pomôže. Na šťastie nikto nezahynul, aj keď dvaja chlapi spadli. Odviezla ich sanitka. Ale nič vážne sa im nestalo,” povedala.

Jana Majerčáková bývala s manželom v 60 ročnom dome, ktorí postavili jeho rodičia. Spolu si ho však rekonštruovali.  Žiaľ prišla sobota 19. júna. Začalo horieť na hornom konci, išli sme tam pomáhať a naše domy začali horieť a už sme ich nezachránili, ani dobytok. Na hornom konci sme vyťahovali stroje. Keď sme prišli k nášmu domu, to bola apokalypsa. Vyzeralo to, akoby celá Nová Belá horela. Je to najväčší požiar, aký bol v Poľsku za posledných sto rokov,” povedala s tým, že ich dom mal na poschodí štyri izby, dole tri a veľkú chodbu a kuchyňu. „Keď začalo horieť, všade bol hustý čierny dym. Nebolo nič vidieť. Už sme nemohli vojsť do stajne a zachrániť dobytok. Každý vtedy kričal, že prvodarý je život. Zhoreli nám štyri kravy, teľa a dvanásť ovečiek. Susedovi zhorelo osem kráv,“ hovorí Jana Majerčáková.

Majerčákovci išli pomáhať susedom na horný koniec ulice, kde začalo horieť. “Nemysleli sme si, že oheň sa dostane aj k našim domom. Trošku sa zastavil, ale potom sa rýchlo rozšíril. Bol to jeden veľký horor. Každý tu behal. Nikto nevedel, čo robiť. Ľudia vynášali, čo sa dalo. Niektorým sa však nepodarilo vyniesť nič. My sme zachránili aspoň doklady, niektoré veci. Vyhadzovali sme ich z 1. poschodia, my sme ich dole chytali a prenášali do garáže. Potom sme to všetko prali. Susedia však prišli o všetko. Zhoreli im aj doklady, kravy, všetko. Okrem domov zhoreli aj drevenné prístavby. Zostali len tri domy. Poškodených domov bolo 21,” povedala. Všetky domy museli zbúrať. „Aj keď na našom dome okná boli dobré, spredu vyzeral dobre. Zozadu všetko zhorelo. Nedá sa to opísať, čo to bolo,“ dodala.

Teraz obci pomáha podľa Jany Majerčákovej celé Poľsko. „Ale už tu na nás kričali, kde máme Slovákov, aby nám pomohli. Slováci pomáhajú, posielajú peniaze, ale Poliaci neberú, že nám pomáhajú. Ráta sa len, kto tu pomáha,“ vysvetlila.

Zatiaľ pracujú na likvidácii škôd len domáci. „Funguje tu solidarita. Ale budú musieť prísť firmy. Veľa je toho. Teraz je ešte dobre, ale čo keď príde zima? Bolo by treba, aby sa do zimy pomohlo,“ uviedla Jana Majerčáková, podľa ktorej zostali bez domov rodiny s malými deťmi. „Bez ničoho. Nemali šancu. Každý utekal, zachraňoval si život,“ povedala.

Domy bude treba postaviť na novo. Niektorí pozemky, na ktorých stáli domy, nechali susedom. Niektorí zostávajú na tom istom mieste. “Nám susedia nechali svoj pozemok a my sme im dali pozemok na inom mieste, pretože chcú gazdovať,“ hovorí Jana Majerčáková, ktorá zatiaľ s manželom býva u dcéry, na opačnom konci obce. „Nikdy som si nemyslela, že budeme musieť zbúrať dom. Opravovali sme si ho. Novú bránu spre pred mesiacom urobili,“ povedala s tým, že každá pomoc sa počíta. „Záleží to na každom človeku. Materiálu je u nás dosť. V kostoloch sa robia zbierky. Najviac sa však zídu peniaze. Bola aj zbierka vecí, ale nikto ju nevyužije. Celá hala je obsadená vecami. Aj v Amerike sa robila pre nás zbierka. Nejaké peniaze máme, keď budú chýbať, budeme si musieť zobrať pôžičky,“ dodala.

Jana Majerčáková hovorí čisto po slovensky. Študovala na gymnáziu v Kežmarku. Jej dcéra študovala v Bratislave, ale tiež zostala žiť v Novej Belej.

Spišská katolícka charita darovala 5 000 eur pre Slovákov, ktorí prišli v júni pri požiari v spišskej dedinke ležiacej v Poľsku, Nová Belá, o strechu nad hlavou. Ako povedal pre TK KBS Pavol Vilček, riaditeľ Spišskej diecéznej charity, pomoc pre postihnuté dediny musí byť rýchla, a preto spišský administrátor biskup Ján Kuboš schválil poskytnutie daru pre Slovákov v Novej Belej vo výške 5 000 eur. V Spišskej diecéze bola tento víkend zároveň zbierka na pomoc týmto ľuďom.

Ako zdôraznil Pavol Vilček, Nová Belá patrila, ako aj ďalšie spišské obce v Poľsku, pod Spišskú diecézu. „Žijú v nich Slováci, ktorí nikdy z tohto územia neodišli. Rozhodli sme sa im preto pomôcť cez zbierku v Spišskej diecéze,“ dodal. Dobrodinci môžu posielať svoj dar na účet Spišskej diecéznej charity. Na webe je pre túto zbierku uvedený vlastný variabilný symbol.

Požiar vypukol v obci 19. júna. O strechu nad hlavou prišlo 21 slovenských rodín. Ako povedala pre TK KBS Jana Majerčáková, sú medzi nimi starší ľudia i mladé rodiny s deťmi. Prišli o domy, doklady, oblečenie, hospodárstvo, zvieratá.( TK KBS, rp; pz ) 20210707041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]