[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košická eparchia si uctila sv. Cyrila a Metoda, svojich nebeských patrónov
P:3, 07. 07. 2021 09:31, DOM

Košice 7. júla (TK KBS) Na košickom eparchiálnom odpustovom mieste v Sečovciach bola v pondelok odpustová slávnosť na počesť svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda, patrónov Košickej eparchie. Pozvanie sa slávnosť prijal vladyka Nil Luščak OFM, apoštolský administrátor Mukačevskej eparchie. Na slávnosti bol prítomný aj Mons. Francesco Mancinelli, rektor talianskeho mariánskeho sanktuária Crea, ktoré vladyka Cyril navštívil v predchádzajúcich týždňoch, aby podpísal vyhlásenie o duchovnom príbuzenstve medzi svätyňou v Crea a zemplínskym Klokočovom.

Archijerejskú svätú liturgiu slávil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup, pre ktorého to bola prvá – svojím spôsobom primičná – sv. liturgia po uvedení na košickú biskupskú katedru. Slávnosť bola umocnená aj kňazskou vysviackou miestneho rodáka diakona Radoslava Šimka, ktorý z rúk vladyku Cyrila prijal sväté tajomstvo kňazstva.

Vladyka Nil vo svojom príhovore poukázal na duchovný odkaz sv. Cyrila a Metoda, ktorí spájajú všetkých gréckokatolíkov historickej Mukačevskej eparchie. Táto spoločná tradícia sa má rozvíjať a pokračovať v spoločnom vydávaní svedectva o Kristovi. V závere liturgie vladyka Nil odovzdal vladykovi Cyrilovi biskupské žezlo – palicu, ktorá symbolizuje úlohu biskupa – byť pastierom zvereného stáda. Tento dar je vyjadrením vzájomného priateľstva a blízkosti medzi košickým a mukačevským biskupom a predovšetkým medzi Košickou a Mukačevskou eparchiou, ako poznamenal v závere vladyka Nil.

Archijerejskú sv. liturgiu svojim spevom doprevádzal katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda z Košíc pod vedením Lucie Lovašovej.( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210707031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]