[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patróna vinohradníkov oslávila aj najmladšia farnosť pod Zoborom
P:3, 07. 07. 2021 09:11, DOM

Nitra 7. júla (TK KBS) V Nitre na Zobori sa uskutočnili tradičné Zoborské Svätourbanské slávnosti pri príležitosti sviatku sv. Urbana, patróna vína, viníc a vinohradníkov, ale aj najmladšej farnosti v Nitre, ktorá má patrocínium tohto svätca a pápeža. Slávnosti sprevádzal kultúrny a zábavný program.

V nedeľu sa ku cti patróna farnosti sv. Urbana uskutočnila hodová svätá omša, ktorú veriaci slávili na priestranstve pred bývalou údolnou stanicou lanovky na Zobor. Napriek tomu, že z neba padal májový dážď, prišli a pod dáždnikmi sa modlili a oslávili svojho farského patróna.

Slávnostnú svätú omšu celebroval dekan Nitrianskeho dekanátu a farár farnosti Nitra – Dolné mesto Mons. Pavol Zahatlan spolu s miestnym farárom Milanom Polákom.

Mons. Zahatlan vo svojom príhovore upriamil pozornosť prítomných veriacich na význam, zmysel tohto sviatku, ale hlavne na to najpodstatnejšie, čo Duch Svätý znamená pre Cirkev a pre kresťanov ako tretia Božská osoba a aké ovocie prinášajú jeho dary pre každého kresťana.

V závere slávnosti už tradične došlo aj k požehnaniu vína, vinohradov a zoborských veriacich, ktorí zachovávajú genius loci Zobora a jeho úpätia, ktoré bolo v minulosti plné vinohradov pre svoju vďačnú klimatickú polohu, vhodnú pôdu, ale aj prítomnosť Zoborského kláštora a benediktínskych mníchov, ktorí tu vinohrady vysadili a dorábali z hrozna víno, ktoré sa vyvážalo aj do vtedajšieho okolitého sveta.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210707029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]