[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS prináša posolstvo pápeža Františka na 5. svetový deň chudobných
P:3, 06. 07. 2021 14:52, DOM

Bratislava 6. júla (TK KBS) „Chudobných máte vždy medzi sebou“ (Mk 14, 7) - je názov témy posolstva pápeža Františka k 5. svetovému dňu chudobných. Jeho slovenský oficiálny preklad prinášame na stránke www.kbs.sk. Tematický deň, ktorý sa v liturgickom kalendári spája s 33. cezročnou nedeľou, pripadne tento rok na 14. novembra.

„Individualistický štýl života je spoluzodpovedný za vytváranie chudoby a často na chudobných zvaľuje všetku zodpovednosť za ich situáciu. Chudoba však nie je dôsledkom osudu, je dôsledkom egoizmu. Preto je rozhodujúce naštartovať rozvojové procesy, pri ktorých sa využijú schopnosti všetkých, aby komplementárnosť kompetencií a rozdielnosť úloh mohli viesť k spoločnému zdroju participácie. Existujú mnohé formy chudoby „bohatých“, ktoré by mohli byť vďaka bohatstvu „chudobných“ vyliečené, ak by sa navzájom stretli a spoznali! Nikto nie je taký chudobný, aby na oplátku nemohol dať niečo zo seba.

Chudobní nesmú byť len prijímateľmi; musia byť postavení do situácie, kde sami môžu dávať, pretože oni dobre vedia, ako to robiť. Koľko prípadov vzájomnej spoluúčasti máme pred očami! Chudobní nás často učia solidarite a spoluúčasti. Je pravda, že sú to ľudia, ktorým niečo chýba, často im chýba mnohé, ba dokonca aj to nevyhnutné, ale nechýba im úplne všetko, pretože im ostáva dôstojnosť Božích detí, ktorú im nič a nikto nemôže odňať," prihovára sa v posolstvo pápež František.

Tento rok budeme sláviť piaty Svetový deň chudobných. Tento deň je naplnením želania pápeža Františka, ktoré vyjadril na konci Jubilejného roka milosrdenstva, kedy celé kresťanské spoločenstvo pozval podať pomocnú ruku chudobným, slabým a tým, ktorých dôstojnosť je pošliapavaná.( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20210706058   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]