[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pútnici absolvovali púť z Dražoviec na Nitriansky hrad (aktualizované)
P:3, 03. 07. 2021 19:05, DOMDražovce/Nitra 3. júla (TK KBS) Program slávností Nitra, milá Nitra a Cyrilo-metodských slávností 2021 bol opätovne obohatený aj o 5. ročník zážitkového podujatia pod názvom „Po stopách sv. Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zoborský kláštor na Nitriansky hrad“. Putovanie sa uskutočnilo 3. júla 2021 vďaka spolupráci subjektov participujúcich  na budovaní Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho samosprávneho kraja, medzi ktoré okrem kraja patria aj mesto Nitra,  Nitrianske biskupstvo, či Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda UKF.

Ponuku využili pútnici z Nitry a okolia všetkých vekových kategórií. V ranných hodinách sa stretli pri kostole sv. Michala archanjela v Dražovciach, kde podujatie otvoril primátor mesta Nitra Marek Hattas. Pútnici si prehliadli kostol a vypočuli výklad o misii sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ktorý predniesli historici z Ústavu pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda. Pútnici počas putovania absolvovali aj zastávku pri rekonštruovaných ruinách Zoborského kláštora,  a so sprievodcom Pavlom Žebrákom si mali možnosť prezrieť celý areál starobylého kláštora a dozvedieť sa o jeho histórii.

Ďalšími zastávkami boli informačné stánky Združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na Svätoplukovom námestí a Krajského osvetového strediska na Pribinovom námestí, kde sa mohli dozvedieť o cyrilo-metodskej ceste a vyskúšať si písanie v hlaholike. Podujatie vyvrcholilo pri súsoší sv. Cyrila a Metoda na Nitrianskom hrade, kde si mohli vďaka Slovenskému Domu CENTROPE vyskúšať virtuálnu realitu znázorňujúcu cyrilo-metodské pamiatky. Všetci, ktorí absolvovali trasu putovania, dostali na jednotlivých zastávkach pečiatky do pútnických pasov, na základe ktorých si na záver putovania prevzali certifikát pútnika o absolvovaní cesty a pamätný odznak.

Cyrilo-metodské putovanie ako spojenie príjemného s užitočným bolo ponúknuté ako alternatíva zvlášť pre prázdninujúcu mládež, ale aj pre všetkých milovníkov histórie a ctiteľov odkazu sv. Cyrila a Metoda, aby si aj týmto spôsobom uctili nielen ich pamiatku, ale poznávali aj dejiny nášho národa v príjemnom prírodnom a na historické pamiatky bohatom prostredí Nitrianskeho regiónu a mesta Nitra. Organizátori sa budú v budúcnosti snažiť toto podujatie ponúknuť aj školám ešte počas školského roka, ako vhodnú formu pre zážitkové vyučovanie dejepisu, či tip na školské výlety.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký ( TK KBS, tu; ml ) 20210703004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]