[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Verbisti u emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov
P:3, 01. 07. 2021 10:20, ZAH

Rím 1. júla (TK KBS) Traja slovenskí verbisti, ktorí sa zúčastňujú na zasadnutí „generalátu“ (ústredného vedenia Spoločnosti Božieho Slova) v Ríme, navštívili kardinála Jozefa Tomka. Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov prijal pátrov Petra Dikoša, Mareka Vaňuša a Petra Dušičku, uvádza web verbisti.sk.

„Dôvodov pre návštevu bývalého prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, ktorý v marci tohto roka oslávil svoje 97. narodeniny, bolo viacero. Jednak nás spája spoločné misijné poslanie Cirkvi, s ktorým otec kardinál vnútorne zrástol. Ďalším dôvodom bolo vyjadrenie vďačnosti za požehnanie Misijného domu sv. Arnolda v Bratislave Petržalke, od ktorého uplynie 15. septembra práve dvadsať rokov. Dom slúži ako kňazský seminár Spoločnosti. Keďže sa blíži aj sté výročie od príchodu misionárov verbistov do Československa, verbisti chceli poprosiť o pár povzbudivých slov jednak k tomuto výročiu, ale aj pre našich mladých bohoslovcov,“ píše na stránke verbistov P. Peter Dušička, SVD.

Neformálne stretnutie sa nieslo v srdečnej atmosfére. Kardinál si zaspomínal na skupinu verbistov, ktorí koncom 40 rokov minulého storočia prišli na štúdia do Ríma, predtým, než boli poslaní do misií. Potom rozprával o tých, ktorých stretal na misijných cestách a s ktorými aj úzko spolupracoval. Najviac mu v pamäti ostali traja - P. Juraj Vojenčiak, misionár na ostrove Flóres v Indonézii, P.  Michal Lapšanský, s ktorým bol v neustálom kontakte a Mons. Ján Bukovský, neskorší arcibiskup a pápežský nuncius v Rumunsku a Rusku.

„Ako verbisti máte pred sebou krásne povolanie, ktoré sa snažte plniť celou dušou, lebo vám dá čosi, a to vás privedie aj k cieľu vášho života… Moje spomienky vyšli aj knižne pod titulom „Na misijných cestách“. Misie, to je slovo, ktoré stále čosi znamená. Treba ho stále udržiavať s elánom. Takže, nech vám Pán Boh pomáha a sprevádza vás aj vašich bohoslovcov, ktorí majú pokračovať vo vašom misijnom diele,“ odkázal verbistom kardinál Tomko. „Čas návštevy uplynul veľmi rýchlo. Nakoniec pátri plní vďačnosti poprosili o otca kardinála o požehnanie a rozlúčili sa s ním s prianím zdravia a síl na ceste k jeho nevšednému životnému jubileu, do ktorého mu chýbajú necelé tri roky,“ dodal P. Peter Dušička, SVD.

Zdroj: verbisti.sk( TK KBS, verb, ml; pz ) 20210701021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]