[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež a náboženskí predstavitelia sa dnes modlia za Libanon
P:3, 01. 07. 2021 09:48, ZAH

Vatikán 1. júla (TK KBS) Cieľom dňa modlitieb, zdieľania a ekumenického stretnutia je znovu zapáliť svetlo nádeje v krajine, ktorá je sužovaná vážnou politickou a hospodárskou krízou.

Deň modlitieb a rozjímania za Libanon, ktorý na 1. júla zvolal pápež František, má pomôcť oživiť nádej a mier v krajine sužovanej rokmi trvajúcej politickej, ekonomickej a sociálnej kríze, ktorá sa vyhrotila následkom silného výbuchu v bejrútskom prístave v auguste 2020, ktorý rozvrátil celé mesto.

Kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, ktorý iniciatívu plánovanú na 1. júla predstavil, uviedol, že cieľom tohto dňa bude "spoločná cesta". Uviedol, že libanonské kresťanské spoločenstvo zastúpené hlavami príslušných cirkví a cirkevných spoločenstiev, si bude klásť otázky, premýšľať a spoločne sa modliť. Do Ríma tiež privezú "volanie ľudu, ktorý ich určite sprevádza v modlitbe".

Kardinál Sandri uviedol, že celodenné iniciatíva bude mať duchovný charakter a bude zakončená príhovorom pápeža, ktorý podľa neho "bude určite obsahovať odporúčania a výzvy, ktoré vyplynú z celodenných diskusií a ktoré by mohli byť dôležité pre budúcnosť Libanonu".

"Pán Boh má plány pre mier. Spoločne pre Libanon," znie motto, ktoré vyniká na logu podujatia. Deň začal privítaním pápeža s predstaviteľmi libanonských kresťanských komunít a členmi ich delegácií. Nasledovať bude krátka chvíľa modlitby v Bazilike svätého Petra. Po troch oddelených stretnutiach v rôznych časových intervaloch bude deň zakončený prejavom pápeža Františka o 18:00.

Libanon je stredomorský štát s 5 miliónmi obyvateľov, má najväčší podiel kresťanov na Blízkom východe a je jedinou arabskou krajinou s kresťanskou hlavou štátu. Kresťania tvoria tretinu obyvateľstva.

Pápež vyhlásil tento deň počas nedeľnej modlitby "Anjel Pána" 30. mája a vysvetlil, že cieľom je "spoločne sa modliť za dar mieru a stability". Vyzval k modlitbám pred stretnutím, aby Libanon mal "pokojnejšiu budúcnosť".( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210701019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]