[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny prinášajú 24-stranovú magazínovú prílohu Leto
P:3, 30. 06. 2021 09:30, DOM

Bratislava 30. júna (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a časopis Posol, prinášame ich anotácie (bez redakčnej úpravy).

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 26/2021

Katolícke noviny prinášajú 24-stranovú magazínovú prílohu Leto. Na jej stránkach ponúkajú rozhovor s úspešnou slovenskou strelkyňou Zuzanou Rehák-Štefečekovou, ale aj s Martinou Grochálovou o životnom odkaze Danice Olexovej, ktorá zomrela pred dvoma rokmi pri leteckom nešťastí v Etiópii. Približujú Barborskú cestu i pešiu púť z Vranova nad Topľou do Čenstochovej. A vo fotoreportáži vás zoberú na prechádzku po Marse.

Katolícke noviny pre svojich čitateľov aj toto leto pripravili zaujímavé súťaže. Vedomostná čitateľská súťaž má názov Leto so svätým Jozefom. Vyžrebovaných výhercov čaká osem hodnotných cien za takmer dvetisícpäťsto eur.

Okrem toho Katolícke noviny pozývajú celé rodiny zapojiť sa do prázdninovej súťaže pre celú rodinu s názvom Rodinné leto. Každý súťažiaci získa po zaslaní hracej karty a vyplneného denníka s úlohami prekvapenie a päťdesiat vyžrebovaných detí dostane balíček školských potrieb a knihu.

Katolícke noviny v rubrike Duchovná obnova približujú odlišnosť i harmóniu medzi svätým Petrom a svätým Pavlom. Sú to svätci, na ktorých stojí základ Cirkvi a ohlasovanie evanjelia všetkým národom. Dokonale to vystihujú slová prefácie zo slávnosti sv. Petra a Pavla: Jeden nás učí vyznávať vieru a druhý nám objasňuje jej tajomstvá. A hoci odlišným spôsobom, obaja sa usilovali zhromaždiť Kristovu rodinu.

Spolu s hercom Jozefom Šimonovičom spomínajú na majstra Gustáva Valacha. Výrazná herecká osobnosť, majster divadelnej scény i prednesu Gustáv Valach by sa tento rok dožil stých narodenín. Svoju vieru nikdy nezaprel a neotrasiteľnými postojmi ukázal, že Pán Boh má v jeho živote nevymeniteľné miesto.

V reportáži pozývajú na návštevu farnosti Návštevy Panny Márie v Jacovciach v okrese Topoľčany, ktorá je špecifická svojou atmosférou – človek sa v nej hneď cíti ako doma. Žijú tam dobrí ľudia a dobrí kresťania s veľkým srdcom.

Vysvetľujú, v čom spočíva hodnota rodiny. Radujme sa z lásky – aj takto by mohla znieť pozvánka na oslavu osobitného Roka rodiny Amoris laetitia, ktorý sa začal ešte v marci tohto roka. Vyhlásil ho pápež František pri príležitosti piateho výročia vydania posynodálnej apoštolskej exhortácie o láske v rodine s názvom Amoris laetitia. Tento špeciálny rok potrvá až do júna 2022.

Predstavujú misionárske pôsobenie pátra verbistu Gorazda Kohúta v Albánsku. V krajine, ktorú poznačil dlhoročný tvrdý komunistický režim, sa venuje v rámci svojej pastorácie malým i veľkým. Duchovne sprevádza aj tamojšie sestry Matky Terezy z Kalkaty.

Približujú dielo nemeckého architekta Gottfrieda Böhma, ktorý zomrel 9. júna vo veku 101 rokov v Kolíne nad Rýnom. Vo svojej vlasti navrhol približne 70 kostolov a chrámov iných náboženstiev. Za túto prácu mu bola v roku 1986 udelená Pritzkerova cena, všeobecne známa ako Nobelova cena pre architektov.

V seriáli Letné túry do rodičovskej literatúry si môžete prečítať úryvok z diela Ezia Aceta a Stefanie Caglianiovej Naučme deti modliť sa.

Katolícke noviny prajú všetkým svojim čitateľom požehnané, pokojné a slnečné leto.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------

Posol

Čo prináša letné dvojčíslo časopisu Posol?

Často nedokážeme uskutočniť svoje plány, lebo sa objaví nepredvídaná naliehavá okolnosť. Aj vtedy máme napodobňovať Ježišovo konanie – pripomína v rubrike Stále aktuálne slová pápež František. Upozorňuje, že „všetci potrebujeme slovo pravdy, ktoré nás bude viesť a osvecovať nám cestu“.

Priveď do neba všetky duše... – pod týmto názvom čitatelia nájdu duchovný príhovor bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka, ktorý otvára zmienkou o fatimskom zjavení Panny Márie a odkaze trom pastierikom – vizionárom. Podrobne sa venuje vysvetleniu významu slov modlitby, ktorú Matka Božia naučila fatimské deti a ktorú odriekajú veriaci po každom desiatku posvätného ruženca.

Katarína M. Tóthová pokračuje v cykle Ctitelia Božského Srdca a ich modlitby. Venuje sa osobnosti svätej Terézie z Lisieux (1873-1897). Píše o jej túžbe po rehoľnom živote, o vstupe do karmelitánskeho kláštora, chorobe jej milovaného otecka aj o tom, ako prijímala všetky ťažkosti života. Spomína jej horlivú túžbu pomáhať kňazom a misionárom. „Očami lásky spoznala, ako veľmi Ježiš miluje jednoduché, úprimné duše, ktoré sa približujú k nežnej láske malých detí,“ uvádza autorka.

Radosť z viery a cesty k svätosti – takto nazvala Andrea Eliášová svoj príspevok v rubrike Apoštolát modlitby, v ktorom sa venuje júlovému úmyslu pápeža Františka. Autorka prináša v tejto súvislosti niekoľko pozoruhodných svedectiev o odvahe vyznávať svoju vieru. K augustovému modlitbovému úmyslu prináša príbeh o sestre Márii Gabriele – trapistke, ktorá „prebúdza“ Cirkev. Ide o svedectvo výnimočnej ženy, ktorej obeta mladého života je dnes ovocím mnohých nových duchovných povolaní a ktorú svätý pápež Ján Pavol II. označil za patrónku ekumenizmu.

Páter Ján Ďurica SJ v cykle Biblia a morálka rozoberá niektoré biblické kritériá, ktoré sa týkajú vzájomného zbližovania náboženstiev v uvažovaní o múdrosti. Píše tiež o apoštolovi Pavlovi a filozofoch z jeho prostredia. Uvádza, že Pavlove listy obsahujú celý zoznam čností.

Zásah divotvorkyne: pod týmto titulkom nájdu čitatelia pozoruhodné svedectvo manželov Slaných z Bratislavy, ktorí prežili zázrak uzdravenia ťažko chorého Petra na príhovor svätej Filomény. Delia sa o svoj príbeh v článku Andrey Eliášovej. Toto svedectvo zároveň pripomína, aká účinná je duchovná pomoc, teda sväté omše a spoločné modlitby.

Náš jubilant z Petržalky – v príbehu pod týmto názvom predstavuje páter Milan Hromník obetavého muža – pána Karola, ktorý sa cez miništrantskú službu pri oltári, výchovu detí, poctivú prácu v niekoľkých podnikoch stal oporou aj pre slovenských jezuitov pri obnove ich rehoľných domov. Je príkladom aj pre iných ľudí zo svojho okolia: ako kolega, otec i manžel.

Skúška viery – tak nazvala rehoľná sestra Katarína Krištofová, postulátorka procesu svätorečenia Matky Alfonzy Márie Eppingerovej a členka Kongregácie Božského Vykupiteľa  ďalšie ojedinelé svedectvo, ktoré je ovocím príhovoru uvedenej blahoslavenej. Pochádza z Afriky a je to príbeh ženy, ktorá po páde do studne nemala reálnu šancu prežiť. Zázračne ju však zachránil príhovor a modlitby k mystičke, ktorá celý život neúnavne pomáhala chorým a bola blahorečená iba v roku 2018.

Neviete, ako pohladiť tvár nebeského Otca? Píše o tom autorka Magda Košútová v rovnomennom príspevku, kde sa delí o vlastnú skúsenosť pri službe starším ľuďom v rodinách.

Redakcia pripomína v súvislosti s jezuitským Jubilejným rokom svätého Ignáca bohaté Pôsobenie jezuitov na Slovensku naprieč storočiami a ich apoštoláty v rozličných oblastiach života, osobitne v školstve, kde zanechali hlbokú stopu.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva čitateľom do pozornosti knihu Jezuitský návod takmer na všetko. Spiritualita pre každodenný život. Ponúka osvedčený spôsob napredovania v živote a vo viere od svätého Ignáca, ktorý zanechal vo svojich dielach, cez skúsenosť duchovných cvičení, tradíciu i prax.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým sa tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová obracia na deti s príbehom Kvapôčky a Vetríčka, ktorí deťom približujú, ako Pán Ježiš vyhnal kupcov z chrámu. Venuje sa aj osobnosti spravodlivého muža Nikodéma, ktorý prišiel počúvať Ježišovu múdrosť. Pripája aj  motivačné otázky k téme.

V tradičnej rubrike Letom svetom sa čitatelia dozvedia o tom, že Kalvária v Rajeckej Lesnej má sto rokov, že zakladateľ rehole salvatoriánov bol blahorečený, alebo že filipínski jezuiti zachránili z horiacej nemocnice v Manile 35 novorodencov, pričom riskovali svoje životy. Aj ďalšie zaujímavé fakty zo života Cirkvi ponúka spomínaná rubrika.

Majme dobré slovo pre každého – to je názov svedectva Anny Abasovej z domova seniorov. Spomína v ňom na svoju mamu a jej odkaz stvárnený aj v myšlienke, že slovo má silu vetra a váhu olova.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská
-----------------------------------------------------------------

Slovo 13-14 / 2021

Katolícka cirkev žije v tomto období vysviackami novokňazov. Výnimkou nie je ani najnovšie vydanie časopisu Slovo.

Na plátnach kín i na televíznych obrazovkách boli v nedávnom čase premietané filmy z trilógií Pán prsteňov a Hobbit. Málokto si však všimne hlboký kresťanský odkaz, ktorý do nich vryl ich autor.

Podobný odkaz vtlačil svojej trilógii Kráľ aj otec Štefan Paločko, ktorý v rozhovore čitateľom prezradil čo-to z tvorby svojho diela.

Tomáš Rusňák ponúka záver svojho článku o jednote tela a ducha. Ponúka tu aj päť tipov na samoreflexiu, ako na tom stojí každý z nás.

Martina Diheneščíková sa v svojom biblickom cykle venuje ďalšej žene nového zákona, ktorú poznáme iba podľa jej národnosti - Samaritánke. Tá sa stala prvou misionárkou v dejinách kresťanstva.

Nedávno si časopis pripomenul nedožitú storočnicu Štefana Romana a teraz si spomína na rovnaké výročie jeho súputnika v kanadskom exile - vladyku Michala Rusnáka.

V cykle predstavujeme sa čitateľom ponúkne pohľad na ďalšie štyri nové gréckokatolícke chrámy - v Orlove-Andrejovke, v Lipanoch, Prakovciach i Veľkých Kapušanoch. Stoja na miestach, kde síce žijú gréckokatolíci už dlho, ale doteraz nemali svoju cerkov.

Dvojstrana venovaná rodine prináša nápady, ako v domácnosti zužitkovať staré kožené veci. Okrem receptu či predstaveniu materinej dúšky tu nájdu manželia aj krátke duchovné minicvičenia a zopár rád pri výchove detí.

TK KBS informoval Juraj Gradoš
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210630020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]