[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pomoc východným katolíckym cirkvám potrebuje oživenie po pandémii
P:3, 24. 06. 2021 17:28, ZAH

Vatikán 24. júna (RV) Libanon, Etiópia, Eritrea, Sýria, Irak, Jeruzalem, Arménsko... O pálčivých otázkach života kresťanov v krajinách Blízkeho východu i ďalších oblastiach, kde žijú komunity východných katolíckych cirkví, sa hovorilo vo Vatikáne v dňoch 21. – 24. júna na stretnutí Združenia diel na podporu východných cirkví, známeho pod skratkou ROACO. Pápež František dnes prijal všetkých účastníkov na audiencii.

Na 94. plenárnom stretnutí ROACO sa zúčastnili viacerí čelní predstavitelia, medzi nimi prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kard. Leonardo Sandri, apoštolský nuncius v Sýrii kard. Mario Zenari, ako aj nunciovia v Etiópii, Arménsku a Gruzínsku, zo Svätej zeme prišli jeruzalemský latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa a kustód Svätej zeme Francesco Patton OFM.

Svätý Otec, ktorý prijal zástupcov ROACO na záver ich štvordňového stretnutia, pripomenul svoju nedávnu cestu do Iraku s poukázaním na dôležitosť priameho kontaktu s ľuďmi a miestnou cirkvou:

„Minulý rok bolo možné kontaktovať sa iba na diaľku, aby sme spolu uvažovali; ale vieme, že to nie je to isté: potrebujeme sa stretávať, viesť dialóg lepšie“.

Stretnutie ROACO sa venovalo aj náročnými situáciami pre Cirkev v jednotlivých krajinách. Svätý Otec zvlášť spomenul krízu Libanonu: „Ďakujem za angažovanosť pri podporovaní Libanonu v tejto ťažkej kríze; a prosím vás, aby ste sa modlili a pozývali k modlitbe za stretnutie, ktoré budeme mať 1. júla spolu s hlavami kresťanských cirkví tejto krajiny, aby nás viedol a osvecoval Duch Svätý.“

ROACO pomáha rôznymi formami udržiavať život Cirkvi i samotné zotrvanie kresťanov v oblastiach, kde je to zvlášť náročné. Zbierka pre Svätú zem, ktorá na tento cieľ každoročne slúži, však v situácii pandémie priniesla menší výnos oproti predchádzajúcim rokom. Tým viac ocenil Svätý Otec veľkodušnosť darcov, ktorí sa sami musia uskromniť:

„Cez vás chcem pripojiť svoje poďakovanie všetkým ľuďom, ktoré podporujú vaše projekty a umožňujú ich uskutočnenie: často sú to jednoduchí veriaci, rodiny, farnosti či dobrovoľníci...“

Na skutočnosť, že v roku 2020 sa v zbierke pre Svätú zem podarilo získať len asi polovicu v porovnaní s minulými rokmi, reagoval pápež František povzbudením:

„Nemôže nás to nechať ľahostajnými, mysliac aj na opustené ulice Jeruzalema, bez pútnikov, ktorí sa prichádzajú obnoviť vo viere, ale tiež vyjadriť konkrétnu solidaritu s cirkvami a miestnym obyvateľstvom. Preto opätovne vyzývam všetkých, aby sa obnovilo vedomie dôležitosť tejto dobročinnosti...“

Pápež František neobišiel vojenské konflikty ako príčiny utrpenia obyvateľov mnohých zo spomenutých krajín. Pripomenul ničivé následky nedávneho konfliktu medzi Izraelom a palestínskym Hamasom. Opätovne hovoril aj o Sýrii: 

„Pretrváva škandál už desať rokov trvajúceho konfliktu, milióny ľudí vysídlených vo vnútri krajiny i za hranicami, obete, nevyhnutne potrebná rekonštrukcia stále zostáva rukojemníkom logiky záujmov jednotlivých strán a nedostatku odvážnych rozhodnutí pre dobro tohto utrápeného národa.“

Pápež hovoril aj o akútnej situácii v etiópskom regióne Tigraj:

„Sledujem so znepokojením situáciu, ktorá sa vytvorila konfliktom v oblasti Tigraj, v Etiópii, vediac o jej dosahu aj na susednú Eritreu. Ponad náboženské a konfesionálne rozdiely si uvedomujeme, aké dôležité je posolstvo ´Fratelli tutti´, keď sa rozdiely medzi etnickými skupinami a následné boje o moc povyšujú na systém.“

V rade náročných situácií kresťanov Svätý Otec neobišiel ani oblasť Kaukazu:

„Žiaľ v posledných mesiacoch bola opäť zranená, a ďakujem vám preto za pozornosť, ktorú ste venovali situácii v Gruzínsku a Arménsku, aby katolícka komunita mohla byť naďalej znamením a kvasom evanjeliového života.“



( TK KBS, RV jb, mh; ml ) 20210624040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]