[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec prijal skupinu väzňov, ktorí mu upiekli chlieb
P:3, 22. 06. 2021 07:18, ZAH

Vatikán 22. júna (RV) „Vďaka pápežovi, za jeho blízkosť a modlitby na podporu dôstojnosti tých, ktorí žijú vo väzení.“ Týmito slovami sa vyjadril väzenský kaplán o. Moreno Versolato, slúžiaci v rímskej väznici Rebibbia. Práve z tohto zariadenia prijal v pondelok 21. júna pápež František niekoľko väzňov spolu s riaditeľkou ústavu a niekoľkými pracovníkmi. Po stretnutí so Svätým Otcom v Dome sv. Marty návšteva pokračovala vo Vatikánskych múzeách, kde väzňov a ich sprievodcov privítala riaditeľka múzeí Barbara Jatta.

Dvanásť väzňov z tretieho oddelenia väzenského zariadenia v Rebibbii prinieslo ráno o 8.45 Svätému Otcovi do Domu sv. Marty kôš čerstvého chleba a pečiva, ktoré vlastnými rukami pripravili večer pred tým, aby symbolicky vyjadrili pápežovi Františkovi vďaku „za dar nádeje, ktorú ponúka väzňom“.

V rodinnej atmosfére Svätý Otec František venoval pozornosť tým, ktorí prežívajú skúsenosť väzenia a v rozhovore im pripomenul svoje návštevy väzníc v Argentíne. Uistil ich o svojich modlitbách za nich a ich rodiny.

Neskrývané emócie z návštevy vyjadril pre Vatican News väzenský kaplán otec Moreno Versolato,  rehoľník z Kongregácie služobníkov Panny Márie:

„Dnes prežila celá väzenská komunita veľmi dôležitú skúsenosť s pápežom“. ... „Dnes sme sa zišli spolu tu vo Vatikáne: dvanásť väzňov, riaditeľka tretieho oddelenia z Rebibbie, Anna Maria Trapazzová, traja vychovávatelia, príslušníci väzenskej polície a dve pracovníčky súdneho dozoru“. Ako vysvetľuje, „títo mladí vyrastali v zanedbaných perifériách a možno pochádzajú zo vzdialených krajín,... skrátka, mali už od malička ´inú školu´.“

Na slová otca Morena nadväzuje i riaditeľka Vatikánskych múzeí Barbara Jatta, ktorá srdečne privítala „vyslancov“ väzenia Rebibbia:

„Tieto galérie sú domom všetkých, tu každý môže svojou „vnímavosťou uchopiť niečo, čo má cenu pre jeho život a môže ho vylepšiť. Dnes sa Vatikánske múzeá s veľkou radosťou predstavili  a ponúkli väzňom i tým, ktorí ich sprevádzajú, ako inšpirácia pre krásu, ktorá sa dotýka duše v hĺbke “.

Ako vysvetľuje otec Moreno, návšteva múzeí má ešte jeden veľký význam, „pretože v tejto dobe pandémie väzni veľmi trpeli izoláciou a marginalizáciou, pretože nemohli objať svojich drahých“. Ide o extrémne situácie, ktoré sú skutočne „na hranici“ – hovorí väzenský kaplán – a je ľahké podľahnúť pokušeniu dať priestor konfliktom a hnevu, a toto sa týka aj celého väzenského personálu. 

„Ako kaplán môžem dosvedčiť, aká veľká a úprimná je náklonnosť ľudí vo väzení k pápežovi Františkovi... Dnes ráno sme mu osobne všetci poďakovali za blízkosť, ktorú nám nepretržite preukazuje, a to pri rôznych príležitostiach“ - hovorí otec Moreno. Pre pápeža pripravili väzni aj veľkonočnú „colombu“, typické talianske pečivo v tvare holubice.

Ale najväčšia vďaka je za jeho modlitby a za žiadosti adresované politickým orgánom, aby sa ďalej menili k lepšiemu podmienky zadržania, najmä tam, kde je neustále porušovaná dôstojnosť človeka“.

O rannom zážitku z Vatikánu sa podelila aj riaditeľka väznice:

„Dar chleba pre pápeža má pre nás nesmiernu hodnotu: v úplnom lockodowne sme zariadili pekárenskú dielňu a sedem väzňov si najala jedna firma. Chlieb vyrobený pre pápeža Františka je dnes poďakovaním. A tiež dar v podobe mozaikovej dlaždičky s motívom kríža nie je formálnym gestom, ale znakom viery a nádeje“.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210622020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]