[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 01. 04. 2023   Meniny má Hugo      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka charita vydala vyhlásenie k výročiu Svetového dňa utečencov
P:3, 20. 06. 2021 20:25, DOM

Bratislava 20. júna (TK KBS) V deň, keď si pripomíname 20. výročie Svetového dňa utečencov a 70. výročie Dohovoru o utečencoch z roku 1951, Slovenská katolícka charita vyzýva tvorcov politík a bežných ľudí, aby chránili právo na azyl a dôstojnosť ľudí na úteku a aby vyjadrili lásku a prijatie namiesto nenávisti voči ľuďom vysídleným proti svojej vôli.

Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951 sa zrodil ako dôsledok krvou zaliatej druhej svetovej vojny, počas ktorej milióny utečencov opustili územie Európy a hľadali bezpečnejšie útočisko. Tento dohovor sa vytvoril v prvom rade ako garancia ochrany pre milióny európskych utečencov a vnútorne vysídlených osôb. Neskôr nadobudol celosvetovú účinnosť vďaka Protokolu z roku 1967, ktorý rozšíril jeho pôsobnosť . Európske krajiny, vrátane Slovenska, však v súčasnosti čoraz viac bránia prístupu na svoje územia, a to aj za cenu použitia násilia v štátoch vonkajšej schengenskej hranice, prostredníctvom brutálnych zásahov smerom k ľuďom, ktorí hľadajú právnu ochranu v Európe.

Každý deň ľudia, vrátane batoliat a detí, zomierajú pred našimi očami v relatívnej ľahostajnosti pri pokuse dostať sa do Európy. V roku 2021 sa vo vodách Stredozemného mora utopilo viac ako 800 ľudí a viac ako 10 000 osôb bolo zadržaných a vrátených do Líbye, kde ich čaká strašné utrpenie. Podcast Charita pomáha: Moje 4 týždne na záchrannej lodi v Stredozemnom mori ponúka šokujúce a srdcervúce príbehy ľudí, ktorí riskujú svoje životy a životy svojich detí, vrátane tých nenarodených, aby sa dostali do bezpečia v Európe z líbyjského pobrežia a detenčných centier, kde sú znásilnenia, bitky a ponižovanie súčasťou rutiny. Napriek rozsiahlym dôkazom o dramatickej situácii migrantov v Líbyi európske krajiny s touto krajinou naďalej spolupracujú, aby zabránili príchodu ľudí do Európy.

Ako správne zdôrazňuje pápež František: globalizácia ľahostajnosti musí prestať a európske krajiny musia rešpektovať práva a dôstojnosť ľudí v pohybe. On sám vzal už v roku 2016 sýrskych utečencov na svojom lietadle smerujúcom z Grécka do Vatikánu a ukázal tak všetkým kresťanom príklad pri vítaní utečencov.

Globálna solidarita s utečencami a krajinami, ktoré ich prijímajú, je nevyhnutná. V rozvinutých krajinách sa nachádza len 15%  všetkých utečencov. Tieto štáty majú schopnosť byť viac ústretové a nemali by sa snažiť prenášať svoju azylovú zodpovednosť na tretie krajiny. Uganda prijala už viac ako milión utečencov napriek tomu, že patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta, tym padom hostí tretie najväčšie množstvo utečencov vo svete. Slovenská katolícka charita pomáha s výučbou mladých utečencov v utečeneckom tábore Pagirinya v Ugande, a takým spôsobom odovzdáva Kristovo posolstvo lásky aj v zahraničí.

UNHCR identifikoval 1,4 milióna utečencov ako obzvlášť zraniteľných potrebujúcich presídlenie – deti, starší ľudia, osoby so zdravotným postihnutím. Avšak v roku 2020 bolo presídlených iba 22 800 utečencov. Preto Slovensko, ktoré je súčasťou európskeho priestoru, potrebuje v nasledujúcich rokoch zintenzívniť presídľovanie a ďalšie spôsoby prijímania, vrátane vytvárania humanitárnych koridorov.

Slovenská katolícka charita, vediac, že migrácia môže pozitívne prispieť k sociálno-ekonomickému rozvoju Európy, demografickým záujmom a obohatiť naše spoločenstvá, požaduje politiky, ktoré uľahčujú ľudskú mobilitu bezpečným a legálnym spôsobom.

Počas tohtoročného Svetového dňa utečencov Slovenská katolícka charita vyzýva všetkých ľudí dobrej vôle, aby prehodnotili svoju ľahostajnosť voči ľuďom na úteku.  Pozýva nás uplatňovať prístup zameraný na človeka a univerzálne kresťanské hodnoty, na ktorých je naša spoločnosť postavená.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo; ml ) 20210620002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]