[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku vysvätili ďalších novokňazov, vysviacku prijal i minorita
P:3, 19. 06. 2021 14:27, DOM

Bratislava 19. júna (TK KBS) Kňazské rady oddnes posilnia noví novokňazi, ktorí vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v tento deň za kňazov vysvätili biskupi v Bratislave, Banskej Bystrici, v Spišskej Kapitule a v Košiciach. Prinášame spravodajstvo.

Košice

Košická arcidiecéza je bohatšia o dvoch novokňazov. Sviatosť vysviacky prijali z rúk košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera František Bujňák (26) a Tadeáš Jacko (27).

Slávnosť sa v tomto roku uskutočnila v Dóme sv. Alžbety. V homílii arcibiskup Bober apeloval predovšetkým na odvahu novokňazov, aby sa nebáli vyjsť von zo zaužívaných spôsobov pastorácie a urobiť vždy čosi naviac: 

„František a  Tadeáš, vy máte pred sebou celý život a množstvo príležitostí, aby ste dokázali, že vám záleží na tých, ku ktorým vás Boh posiela. Nečakajte na nich iba v kostole, ale zaneste im Boží pokoj a jeho požehnanie na miesta kde žijú, radujú sa i trpia. Vaša prítomnosť a dobrý príklad vzbudí otázky o Bohu a prinesie vieru. Všetko vnímajte ako príležitosť kázať životom, berte to ako Božiu výzvu zvestovať Ježiša na miestach, na ktoré by ste sa možno za normálnych okolností vôbec nedostali.

Milí naši budúci kňazi, pamätajte na to, že ste neboli vyvolení a poslaní do sveta, aby ste zbierali triumfálne víťazstvá, ale preto, aby ste aj vy sami na sebe pociťovali, že Boh mocne pôsobí cez tiché svedectvá obrátenia, odpustenia, pokory a milosrdenstva. O malú chvíľu sa veľmi úzko zjednotíte s Ježišom vo sviatosti kňazstva. Dostanete od neho poverenie ísť do sveta a ohlasovať radostnú zvesť. Stanete sa pastiermi Božieho ľudu. Je veľmi dôležité, ako to neustále prízvukuje Svätý Otec František, aby ste si ako dobrí kňazi,  vo vzťahu k ľuďom zachovali blízkosť, spolucítenie a vľúdnosť. Zachovajte si blízkosť ku každému, hlavne k tým jednoduchým a chudobným.

Nemusíte byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj Cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Väčšinou to tak býva, že kto má veľa slov, má menej skutkov. Alebo, platí aj to, že kto veľa behá, málo urobí. Preto žite s veriacimi, zaujímajte sa o ich problémy a ich životné príbehy. Toto bude najkrajší prejav vašej kňazskej obetavosti pre Božie kráľovstvo. Ak si zachováte lásku k ľuďom a puto jednoty so spolubratmi i s biskupom, budete mať ten najlepší prirodzený základ pre nadprirodzenú nadstavbu Ježišovho pôsobenia vo vašej kňazskej službe.

Nemajte strach a nebojte sa! Buďte odvážni, nebojte sa vyjsť von zo zaužívaných spôsobov pastorácie, urobte vždy čosi naviac. Buďte kreatívni a vynaliezaví. Nebojte sa ísť hľadať predovšetkým tých, ktorí sa napríklad aj teraz počas pandémie vzdialili od viery a odvykli si od pravidelnej účasti na Eucharistii a prijímaní sviatostí. Neustále hľadajte nové cesty k ľudským srdciam.“

V závere slávnosti košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard  Bober prijal novokňazské požehnanie.

Tadeáš Jacko bude mať primície 27. júna 2021 o 10:00 hod. v Kostole sv. Martina z Tours v Lipanoch a od 1.júla bude kaplánom vo Farnosti sv. Košických mučeníkov Košice – Nad jazerom. František Bujňák začne svoju službu kaplána pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach a primičnú svätú omšu má zajtra  20. júna 2021 o 10:00 hod. v Kostole sv. Vavrinca v Lorinčíku.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

-

Banská Bystrica 

Banska Bystrica, novoknazi, biskup, Chovanec

Medzi najvýznamnejšie dni Banskobystrickej diecézy v roku 2021 patrila sobota 19. júna, keď diecézny biskup Mons. Marián Chovanec vysvätil v Kostole nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici pre službu diecézy troch nových kňazov: Martina Mička z farnosti Veľký Krtíš, Michala Sandánusa z farnosti Bzovík a Pavla Škovránka z farnosti Senec.

V úvode svätej omše diecézy biskup povedal, že „sviatosť kňazstva je veľký dar pre vás samotných, vaše rodiny, pre celú Cirkev, pre celú našu krajinu, pre celý svet.“

Vo svojej homílii biskup vyzdvihol postavu svätého Jozefa, keďže formulár svätej omše bol zo Spomienky sv. Jozefa, robotníka. Biskup Chovanec vyzdvihol pre budúcich novokňazov tri dôležité vlastnosti svätého Jozefa: Jozef najskôr uvažoval a potom konal; Jozef nikdy nepodľahol túžbe ukázať sa; Jozef trpezlivo pracoval.

„Najprv si treba uvážiť, čo chcem konať.“ Uvážlivosť sa vyžaduje od človeka, ktorý zastáva nejaký úrad. Vo Svätom písme nikde nie je napísané, že svätý Jozef niečo povedal, ale máme zvýraznené, že uvažoval - podčiarkol biskup Chovanec.

Druhou vlastnosťou sv. Jozefa svätencom diecézny biskup pripomenul dôležitosť odolať pokušeniu ukázať sa. „Jozef veľmi dobre vedel, akú dôležitú úlohu dostal v dejinách spásy... Nechválil sa  s tým... On dokázal odolať pokušeniu ukázať sa... To neznamená, že nepracoval... Čím viac a  trpezlivejšie pracoval, tým menej sa ukazoval. Preto postupne v Cirkvi vychádza na povrch jeho veľkosť...“

Treťou vlastnosťou sv. Jozefa biskup povzbudil svätencov, aby „nerobili len veľké megalomanské akcie, ktoré vyprchajú za hodinu, či jeden deň. V Pánovej vinici treba pracovať trpezlivo a vytrvalo... Božie kráľovstvo je ako rastlina, ktorá pomaličky rastie. Bez trpezlivosti sa v Božom kráľovstve nikde nepohneme.“ Trpezlivá pracovitosť na sebe, trpezlivá pracovitosť v Cirkvi - doplnil biskup.

Na záver svojej homílie biskup spomenul príklad františkánskeho pátra Petra (Otta Pavlíčka), s ktorým je začatý proces svätorečenia. Na príklade tohto kňaza zvýraznil trpezlivú pracovitosť kňaza. Jeho pracovitosť ako sanitára, kňaza, muža modlitby.

„Milí kandidáti kňazstva... Martin, Michal, Pavol. Vybrali ste si sv. Jozefa za formulár dnešnej svätej omše... berte si príklad zo sv. Jozefa, slúžte Ježišovi Kristovi tak verne, tak pokorne, tak vytrvalo ako to robil sv. Jozef. A potom ten kňazský znak, ktorý bude navždy vtlačený do vašej duše, bude krásne žiariť, bude znakom, príkladom obetavej kňazskej služby v Kristovej cirkvi“ - zakončil svoj príhovor biskup Chovanec.

Na záver svätej omše sa novokňazi poďakovali všetkým, ktorí ich sprevádzali na ceste ku kňazstvu a udelili novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a všetkým prítomným.

Po kňazskej vysviacke dostali novokňazi svoju pastoračnú dispozíciu, ktorú budú vykonávať: Martin Mičko vo farnosti Prievidza - Zapotôčky, Michal Sandánus vo farnosti Žarnovica, Pavol Škovránek vo farnosti Prievidza - mesto.

TK KBS informoval Peter Ľupták 

Spišská Kapitula

Spisska Kapitula, vysviacka, novoknazi

Ďalší novokňazi pribudli v Spišskej Kapitule. Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou spišského diecézneho administrátora Mons. Jána Kuboša prijali úrad druhého stupňa piati kandidáti – Lukáš Briš z Oravskej Lesnej, Ing. Marek Gavalier z Popradu – Spišskej Soboty, Jozef Kudlačák z Tvrdošína, Stanislav Lopatovský z Lackovej a Ján Zavacký zo Spišského Hrhova. Za účasti Božieho ľudu z celej diecézy a okolia koncelebroval s diecéznym administrátorom aj emeritný biskup Mons. Andrej Imrich a viacerí prítomní kňazi.

V homílii Mons. Ján Kuboš poukázal na vzácnosť Božieho volania. Boh a Darca povolania poznal a zavolal po mene každého z prítomných kandidátov. Ten Pán, ktorému sa rozhodli slúžiť, im prostredníctvom Cirkvi udelil aj trojaké poslanie, na ktorom majú ako kňazi druhého stupňa participovať. Jedná sa o takzvané tria munera – munus docendi, munus sanctificandi et munus docendi, teda o poslanie učiť, posväcovať a spravovať Boží ľud, z ktorého kandidáti vyšli a pre ktorý boli posvätení, aby mu slúžili ako kňazi.

TK informoval Patrik Taraj

-

Minoriti 

Bratislava, Halko, minorita, vysviacka

V sobotu 19. júna v Kostole sv. Františka z Assisi v Bratislave - Karlovej Vsi brat Peter Mária Kozma OFMConv. vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka prijal sviatosť kňazstva.

Novokňaz Peter Mária pochádza z východného Slovenska z Veľkých Kapušian. Po maturite vstúpil do rehole minoritov.  Na kňazstvo sa pripravoval v minoritskom junioráte v Bratislave a počas štúdia posvätnej teológie na Trnavskej univerzite.

Otec biskup vo svojom príhovore počas obradu udeľovania sviatosti kňazstva oslovil svätenca: „Stojíš a pozeráš na náročnú cestu, na ktorú mieniš vykročiť. Nezostaneš tam stáť.  A chceš na ňu vykročiť preto, že na nej chceš stretnúť ľudí. (...) A to je to prvé, čo by som ti chcel zaželať, túto túžbu stretnúť ľudí a stretnúť ľudí ako Kristov kňaz. My sme kňazmi full time, 24 hodín krát 7“.

Kňazskej vysviacky sa zúčastnil generálny definítor nášho rádu páter Tomáš Lesňák, bratia minoriti zo všetkých komunít na Slovensku spolu so svojím kustódom pátrom Luciánom Boguckim, najbližšia rodina brata Petra, a hojný počet miestnych farníkov.

TK KBS informoval Lucián M. Bogucki, OFMConv.

-
Aktualizované



( TK KBS, tk, jfa, plu, ml; pz ) 20210619008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]