[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Babjak sa pripojil k pútnikom pešej púte z Ľutiny do Levoče
P:3, 18. 06. 2021 12:50, DOM

Prešov18. júna (TK KBS) Dvadsať pútnikov sa tento týždeň vydalo na šesťdňovú pešiu Evanjelizačnú cestu z Ľutiny do Litmanovej, ktorá je jednou z propagačných aktivít projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu a prepája najvýznamnejšie mariánske pútnické miesta. Vo štvrtok 17. júna sa k pútnikom pridali aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Štvrtková časť púte začínala v obci Dúbrava a cieľ pútnikov bol na Spišskej Kapitule, mala teda prejsť približne 12 kilometrov. Na amfiteátri v Dúbrave privítal pútnikov starosta obce Ondrej Hovančík, po ktorom sa prihovorili aj predseda PSK Milan Majerský a arcibiskup Ján Babjak, ktorý otvoril púť modlitbou a požehnaním.

Prvou zastávkou bola obec Žehra a neskororománsky Kostol Ducha Svätého, ktorého vznik sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Pútnikom bol poskytnutý výklad histórie kostola a zvlášť hodnotných nástenných malieb – fresiek. Maľby majú vysokú umeleckú hodnotu a prezrádzajú majstra, ktorý vychádzal z talianskeho maliarstva, ale poznal aj  prvky byzantského umenia. Nástenné maľby kostola pokrývajú steny svätyne, víťazný oblúk a severnú stenu lode. Najstaršie pochádzajú ešte z konca 13. storočia a sú to najmä konsekračné kríže na severnej strane lode. Umelecky najhodnotnejšia je výmaľba presbytéria. Sú tu umiestnené medailóny s bustami prorokov ako predchodcov kresťanstva a uhorských kráľov svätého Štefana I. a svätého Ladislava I.

V tomto kostole sa pútnici s arcibiskupom pomodlili časť akatistu k Svätému Duchu a pokračovali v ceste popri Spišskom hrade do Spišského Podhradia. Tam ich privítal primátor mesta Michal Kapusta a následne púť zakončili na Spišskej Kapitule, kde sa k nim prihovoril biskup Ján Kuboš.

Za štyri dni prešli pútnici z Ľutiny cez Jakubovu Voľu, Lačnov, Dúbravu okolo Spišského hradu až na Spišskú Kapitulu 57 kilometrov. V piatok ich čaká deň voľna, počas ktorého si môžu vyskúšať paraglajding, lezenie po skalách či sa zapojiť do dobrovoľníctva. Pútnici zakončia Evanjelizačnú cestu výstupom na Mariánsku horu v Levoči. Počas šiestich dní prejdú 75 kilometrov.( TK KBS, mp, rp; pz ) 20210618036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]