[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Chovanec vysvätil pre Banskobystrickú diecézu nového diakona
P:3, 14. 06. 2021 08:20, DOM

Banská Bystrica 14. júna (TK KBS) V sobotu 12. júna 2021 banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec v Katedrále sv. Františka Xaverského vysvätil pre Banskobystrickú diecézu nového diakona. Stal sa ním Jozef Mikuláš z farnosti Pukanec.

Banska Bystrica, biskup, Chovanec, vysviacka, diakon

V úvode diecézny biskup povedal, že „je vždy potešením pre miestnu cirkev, keď má koho vysviacať, keď má povolaného a súceho služobníka.“ V homílii biskup Chovanec vysvetlil vývoj jednotlivých stupňov posvätnej vysviacky a následne upriamil pozornosť na spomienku Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Biskup spomenul, že tento sviatok súvisí zo sviatkom Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. „Keď sa v Písme, liturgii a Cirkvi hovorí o srdci človeka, že je najsvätejšie, nepoškvrnené, nemyslí sa len telesný orgán, ale znamená to celú osobu.“ Vyzdvihol dve skutočnosti v živote Panny Márie - bola uchránená od dedičného i osobného hriechu. Ježiš, keď si vybral svoju matku, „chcel ju mať svätú a nepoškvrnenú“ - zvýraznil biskup. Ježiš vybral pre svoju matku svätosť.

Nového diakona Boh povolal, aby budoval Božie kráľovstvo. „Vidíš Jozef, o čo v Cirkvi ide? Pán Ježiš chce, aby sme boli svätí, lebo to si želal u svojej matky ako jedinú vlastnosť pred všetkými ostatnými“, povedal svätencovi diecézny biskup. „A tak milý Jozef, nezabúdaj, čo si želal Pán Ježiš od svojej Cirkvi. Vlož svojej sily, svoje nadanie, celý svoj mladý život do služby Pánovi. A neobanuješ!“ - povzbudil biskup svätenca.

Banska Bystrica, biskup, Chovanec, vysviacka, diakon

Po diakonskej vysviacke, ktorú v priamom prenose odvysielalo aj Rádio LUMEN, dostal nový diakon aj svoju prvú pastoračnú dispozíciu. Vykonávať ju bude vo farnosti Nová Baňa.

TK KBS informoval Peter Ľupták( TK KBS, plu, ml; pz ) 20210614024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]