[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober konsekroval zrekonštruovaný kostol v Obišovciach
P:3, 14. 06. 2021 08:05, DOM

Obišovce 14. júna (TK KBS) Diecézne sanktuárium v Obišovciach prešlo v posledných rokoch veľkými premenami. V Kostole Ružencovej Panny Márie a priľahlom pútnickom areáli prebiehala od vlaňajšieho februára rozsiahla rekonštrukcia. V nedeľu 13. júna bola na tomto mieste svätá omša spojená s posvätením kostola. Slávnosti konsekrácie chrámu predsedal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Obisovce, Bober, konsekracia, chram  

V roku 2011 bol farský kostol v Obišovciach vyhlásený za Diecézne sanktuárium, v ktorom sa vždy prvú sobotu v mesiaci, uskutočňujú Fatimské pobožnosti. Vďaka obetavosti farníkov a príspevkom veriacich z celej arcidiecézy, bola dokončená potrebná rekonštrukcia chrámu. Tento fakt počas slávnosti vyzdvihol aj farár Michal Harakľ:

„Tu na tomto kostole ostali stopy po práci mnohých ľudí. Nielen pracovníkov firiem, ktoré sa podieľali na rekonštrukcii, ale aj všetkých tých, ktorí nezištne slúžia tomuto neveľkému spoločenstvu veriacich, i prichádzajúcim pútnikom. Obnovený stánok Boží bude útočiskom človeka – pútnika, unaveného, ale túžiaceho po láske nebeského Otca. Hoci je pred nami ešte veľa roboty, ako je rekonštrukcia už kapacitne nevyhovujúceho vonkajšieho oltára, či úprava exteriéru pútnického areálu, to podstatné sa deje práve tu a teraz. Keď sme svedkami posvätenia oltára a kostola.“

Boh býva tam, kde ho človek pustí, uviedol vo svojom príhovore arcibiskup Bober. Pripomenul aj skutočnosť, že obišovský kostol je miestom stretávania sa s Bohom už celé stáročia:

„Prvý kostol tu bol postavený už koncom stredoveku. Druhý kostol stál na tomto mieste, ako pútnický, už v roku 1662. A navyše od roku 1774 sa tu uchováva milostivý obraz Panny Márie, ktorý je kópiou Trnavskej madony. Ale za 250 rokov jej pobytu v Obišovciach sme si ju tak obľúbili, že trochu ako keby zmenila výzor.

Opeknela a omladla, a my ju vzývame ako našu Obišovskú a Ružencovú Pannu Máriu. Púte k Matke Božej tu stále naberali na sile a intenzite, a ten terajší, v poradí tretí kostol bol postavený na tomto mieste v roku 1865. Dnes je celý tento priestor pripravený na konsekráciu. Pripravili ste pevný oltár, obetný stôl, na  ktorom sa bude konať Najsvätejšia obeta Ježiša Krista. Kristus je teda základ, príčina i cieľ tejto stavby," uviedol arcibiskup Bober.

Obisovce, centrum, Kolesarova

V areáli Diecéznej svätyne v Obišovciach sa nachádza  aj Pútnický dom bl. Anny Kolesárovej. Najbližším podujatím na tomto mieste bude fatimská sobota – 3. júla 2021.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20210614023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]