[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Eparcha Rusnák povzbudil účastníkov Národných modlitebných raňajok
P:3, 13. 06. 2021 08:05, DOM

Bratislava 13. júna (TK KBS) Bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák bol jedným z hostí, ktorý pozdravil účastníkov online Národných modlitebných raňajok. Vo videu vyzdvihol odkaz svätých Cyrila a Metoda, ktorý dali našej krajine písmo, aby sme mohli komunikovať s Bohom. Zacitoval i časť Proglasu - predhovoru k slovanskému prekladu evanjelií, ktorého autorom je sv. Konštantín Filozof. „Požehnávaj naše Slovensko," odkázal účastníkom raňajok vladyka Rusnák.

Národné modlitebné rańajky zorganizovala vo štvrtok online formou Rada Národných modlitebných raňajok (NMR). Zúčastnilo sa na nich vyše 700 ľudí. „Chceme sa spoločne postaviť ako jeden Boží ľud, ako zástupcovia národa a celej cirkvi na Slovensku.  Spolu volať k Bohu a prihovárať sa mu a pýtať si požehnanie, milosť na cestu, po ktorej ideme," hovorí o cieli podujatia Martin Vrábel, predseda Rady. Dodal, že účastníci deklarovali, že. Ježiš je náš Pán a Kráľ a Pastier. Dôležité je tiež zhromaždiť vodcov z celého Slovenska a pokúsiť sa dohodnúť jednotný postup v otázkach, ktoré sú aktuálne pred nami.

Formát modlitebných raňajok je vo svete už známym. Vznikol v roku 1935 v Seattli (USA), kde predstavitelia mesta čelili vážnym problémom. „Vrátili sa k spôsobu riešenia, ktoré nám tu zanechal pred 2000 rokmi Ježiš Kristus. Ježiš často stoloval so svojimi učeníkmi, kde sa nielen modlili ale aj jedli a rozprávali sa,” vysvetľuje Martin Vrábel. V Seattli sa teda začali stretávať na spoločných raňajkách, kde okrem jedla chválili Boha a modlili sa. Súčasťou týchto raňajok boli i rozhovory a prirodzené budovanie vzťahov a dôvery.

Začali sa zaujímať o núdznych, o sociálne, kultúrne aj ekonomické problémy v meste. V modlitbe a rozhovore nachádzali impulzy pre ich riešenia. Postupne sa o tomto postupe dozvedeli i vodcovia z iných miest a tak sa modlitebné raňajky začali šíriť najprv v Kalifornii a postupne po celej Severnej Amerike. Postupne sa dostala táto myšlienka aj do Bieleho domu, kde vznikli Prezidentské raňajky a do Kongresu USA, kde vznikli Národné modlitebné raňajky s konceptom, ktorý sa rozšíril po celom svete. Dnes sa organizujú  každý rok na všetkých kontinentoch.

V Európe sú najväčšie Európske modlitebné raňajky v Bruseli v Európskom parlamente. Zvyknú byť začiatkom decembra a zúčastňuje sa ich približne 500 účastníkov doslova z celého sveta. Rada NMR pôsobí už takmer dva roky.  Tvoria ju zástupcovia cirkví a náboženských skupín, ktoré pôsobia na Slovensku. Pre pandemické opatrenia sa tento rok uskutočnilo podujatie formou online.

„Keďže NMR budú prebiehať virtuálne zvolili sme kratší časový rámec. Na úvod zazneli slovenské duchovné piesne v podaní Slovenského Ekumenického speváckeho zboru pod taktovkou Ewalda Danela,  slovenského dirigenta pôsobiaceho v Slovenskej filharmónii. Účastníkom sa prihovorili významné osobnosti ako napríklad europoslankyňa Miriam Lexman, poslanci NRSR, starostovia. Som veľmi rád, že nás pozdravili aj zástupcovia zo zahraničia, ktorí organizujú modlitebné raňajky vo svojich krajinách,” dodal Martin Vrábel.( TK KBS, ebu; ml ) 20210613001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]