[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazské rady posilnia novokňazi v Bratislave, Nitre a v Žiline
P:3, 12. 06. 2021 20:05, DOM

Bratislava/Nitra/Žilina 12. júna (TK KBS) Kňazské rady oddnes posilnila noví novokňazi, ktorí vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v tento deň za kňazov Kristovej Cirkvi vysvätili biskupi v Bratislave, Nitre a v Žiline. Prinášame spravodajstvo.

Nitra

Novokňazov v Nitre (na snímke) vysvätil nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák. Liturgická slávnosť za účasti najbližších príbuzných, priateľov a verejnosti sa uskutočnila v Kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine. Spolu s nitrianskym diecéznym biskupom počas slávnostnej svätej omše koncelebrovali aj pomocný biskup Mons. Peter Beňo, kanonici katedrálnej kapituly a predstavení Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, principáli novokňazov  a ďalší kňazi.

Doterajší diakoni Tomáš Barta zo Slažian, Lukáš Behan z Ilavy a Martin Ligač z Čadce – Kýčerky po 6 ročnej duchovnej formácii a teologických štúdiách v nitrianskom kňazskom seminári preukázali svoju súcosť na kňazstvo a rozšíria tak rady služobníkov Cirkvi Božiemu ľudu na území Nitrianskej diecézy.

V tomto duchu sa na nich obrátil aj hlavný svätiteľ diecézny biskup Mons. Judák vo svojom príhovore, v ktorom vyzdvihol význam kňazskej vysviacky pre diecézu a jej život, ale aj pre život novokňazov.

Poukázal na ich úlohu ako kňazov v procese, ktorého cieľom je služba Bohu a Cirkvi, výchova Božieho ľudu, či vysluhovanie sviatostí. Vyzdvihol odvahu  trojice novokňazov, ktorí sa v dnešnej ťažkej dobe podujímajú na túto úlohu a pripomenul im, že si musia byť stále vedomí, že tak budú konať v mene Ježiša Krista.

Povedal im: „Nebudete funkcionármi, či akcionármi nábožensko-sociálneho koncernu, aj keď budete zamestnancami Biskupského úradu, ale táto služba sa vám odovzdáva sviatostnou vysviackou ako tým, ktorých Boh povolal s vašim slobodným súhlasom.“

Biskup Viliam Judák dal novokňazom za príklad aj sv. Jozefa, jeho pracovitosť, vykonávanie skromnej profesie tesára a jeho každodenné prežívanie vernosti, ako to chápala aj Božia Matka, ktorej Nepoškvrnené Srdce si Cirkev v tento deň pripomenula.

Na záver svojho príhovoru preto biskup Viliam Judák trojici novokňazov  povedal: „Nech vám teda Pán, ktorý vás povolal dá silu aby ste deň za dňom v tejto vernosti nachádzali cestu, ktorú budete môcť ukazovať vašim zvereným s vedomím, že týmto spôsobom  pastier i stádo spoločne smerujú do večného života ku Kristovi nášmu Pánovi.“

Po akte samotnej kňazskej vysviacky novokňazi po prvýkrát koncelebrovali so svojim svätiteľom pri jednom oltári  a na záver liturgickej slávnosti udelili aj svoje novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a tiež prítomným veriacim.

Novokňazi napokon vyjadrili aj svoju vďaku Bohu, diecéznemu biskupovi, predstaveným kňazského seminára a rodičom a blízkym za pomoc, podporu, modlitby a sprevádzanie na ceste ku kňazstvu, ktoré sú odhodlaní zodpovedne každodenne v službe Bohu a Cirkvi aj uskutočňovať.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Bratislava

V Katedrále sv. Martina v Bratislave prijal sviatosť kňazstva Filip Majdán, Peter Repko a Marek Vranka. Svätiteľom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

Žilina

Žilinská diecéza zorganizovala slávnosti v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline-Vlčincoch. Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis počas kňazskej a diakonskej vysviacky zdôrazňoval ordinandom a všetkým prítomným myšlienku duchovného otcovstva.
Zilina, vysviacka, knazi, biskup, Galis
Piati novokňazi a jeden diakon boli vysvätení v sobotu 12. júna vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline na Vlčincoch. Pre službu Cirkvi ako diakon bol ustanovený Štefan Lašo zo Žiliny-Soliniek, ako kňazi boli ustanovení František Daško z Horných Kočkoviec, Sebastián Kavecký z Kamennej Poruby, Miloš Kadaš z Radôstky, Andrej Krekáč z Považskej Bystrice a Jakub Melo zo Žiliny-Hájika.

Biskup Tomáš Galis im počas homílie okrem iného povedal: „Aj v 21. storočí Pán chce v nás spoznať otcovské srdce schopné darovať a plodiť život v každodennosti. Počas rokov štúdia ste sa formovali ľudsky, intelektuálne a duchovne, aby ste v pastoračnej službe vedeli mať svoje srdcia otvorené a schopné veľkého nadšenia, veľkodušne sa darujúce, súcitne utešujúce v úzkostiach a pevne posilňujúce nádej.“

Zilina, vysviacka, knazi, biskup, Galis A pokračoval: „Hľadajte útechu v Ježišovi, hľadajte útechu u Panny Márie, nezabúdajte na Matku, na blízkosť sv. Jozefa a neste kríže, ktorých nebude málo ani vo vašom živote. A nemajte strach, nebojte sa.“

TK KBS informoval Zdeno Pupík

-
Aktualizované  ( TK KBS, tu; ml ) 20210612007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]