[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Láska nie je idealistická filozofia, ale konkrétne mení svet
P:3, 10. 06. 2021 13:25, ZAH

Vatikán 10. júna (TK KBS) Pápež František prehovoril prostredníctvom videoposolstva k zástupcom evanjelikálneho hnutia, ktoré si dalo do názvu 17. kapitolu Jánovho evanjelia - teda Kristovu veľkňazskú modlitbu, v ktorej Ježiš prosí za jednotu. Stretnutie hostil seminár svätého Jozefa v Yonkers v štáte New York.

Vystúpili na ňom kardinál Joseph W. Tobin, arcibiskup Newarku, a pastor Rick Warren. Vo videoposolstve pápež pripomína, že sme deti toho istého Otca bez rozdielu pôvodu a národnosti, povolaní k tomu, aby sme dávali život.

Ako kresťania môžeme spoločne v láske zmeniť svet, môžeme zmeniť sami seba, pretože Boh je láska!,“ uviedol pápež v španielčine a vysvetlil: „Láska nepotrebuje hlboké teologické znalosti, ktoré sú určite potrebné, ale predovšetkým tu nastáva životné stretnutie s Ježišom". Z tohto láskyplného stretnutia sa potom "rodí priateľstvo, bratstvo a istota, že sme deti toho istého Otca". Láska tak "môže zmeniť svet, ale najprv pretvára nás".

Pápež sa ďalej zveril, ako ho dojímajú slová zo Skutkov apoštolov, ktoré opisujú prvé kresťanské spoločenstvo: „Pozrite, ako sa milujú". Ako zdôrazňuje, aj hnutie John 17 vypovedá o láske ľudí, ktorí spolu "pri stole pri cappuccine, obede alebo zmrzline objavujú, že sú bratia a sestry, nie kvôli farbe pleti, národnosti alebo rôznym formám, akými prežívajú svoju vieru, ale ako deti toho istého Otca".

„A aj keď tu nie je stôl, aj keď nie je kapučíno, zmrzlina alebo káva, pretože nastala chudoba a vojna, stále sme bratia a musíme si to navzájom hovoriť. Bez ohľadu na pôvod, národnosť alebo farbu pleti sme deti toho istého Otca", pokračoval pápež František a poznamenal, že sa mal s evangelikálnym hnutím stretnúť, ale zabránila mu v tom pandémia. "Stretneme sa neskôr - uisťuje - snáď skoro, ešte pred koncom roka." 

Nešlo by o prvé stretnutie s týmto hnutím. Už pred šiestimi rokmi oslovil pápež štyritisíc jeho členov formou videoposolstva, a potom pozval skupinu pastorov do Vatikánu. Ako zdôrazňuje, každé z týchto stretnutí prináša svedectvo o ceste k jednote a zmierenie a dodáva mu nádej a radosť. Vyzýva preto, aby kresťania "pokračovali v spoločnom zdieľaní života a bratskej lásky", cituje jedného zo zakladateľov hnutia, letničného pastora Joea Tosiniho.

Ako hovorí Joe Tosini, láska je najdôležitejšia vec na svete, ale nikto neučí, ako milovať! Či už miluješ alebo nie, cestou je láska, ktorá sa stala telom, láska, ktorá za nás dala svoj život. Veľakrát si lásku pletieme s akousi platonickou, idealistickou filozofiou. Láska je konkrétna, láska dáva svoj život za druhých, ako ho Ježiš dal za nás. Možno preto, že láske sa neučia, ale prežíva sa, a vy nás učíte tým, že ju žijete," dodal pápež František pred požehnaním a prosbou o modlitbu za svoju neľahkú prácu.( TK KBS, RV cz, rp; ml ) 20210610026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]