[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 05. 2025   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

V cirkevnej škole v Kežmarku požehnali nový obraz Ježiša Krista
P:3, 10. 06. 2021 13:05, DOM

Kežmarok 10. júna (TK KBS) Vo štvrtok 10. júna požehnali v Základne škole s materskou sv. Kríža v Kežmarku nový obraz Ježiša Krista. V priestoroch jedálne, ktorá sa využíva aj na niektoré duchovné a spoločenské podujatia, vykonal obrad požehnania nového obrazu tamojší farár a dekan František Trstenský.

Vo svojom príhovore zdôraznil, že prostredie školy nielen vzdeláva ale aj vychováva: „V mladých ľuďoch potrebujeme rozvíjať aj estetické cítenie pre skutočné umenie a krásu, aby vedeli rozlíšiť umenie od gýča. K tomu neodmysliteľne prispeva aj sakrálne umenie,“ zdôraznil František Trstenský.

Autorom obrazu je učiteľ školy Marcel Gallik. Samotná realizácia diela zabrala 89 hodín práce, ku ktorým je potrebné pripočítať ešte prípravné práce.

„Námet obrazu sa vo mne rodil veľmi dlho. Napokon som sa rozhodol pre stvárnenie vzkrieseného Krista. Obrazu som dal názov „Ja som to“. V Svätom písme je to označenie samotného Boha. Týmto spôsobom sa aj Zmŕtvychvstalý prihovára apoštolovi Tomášovi ako Živý a odstraňuje jeho pochybnosti. To je dôležité aj pre nás a našu dobu,“ pripomenul autor umeleckého diela.

Obrazu dominuje biela, modrá a zlatá farba, ktoré v sakrálnom umení symbolizujú nadprirodzený božský pôvod.

Raditeľ cirkevnej školy Pavol Krajči vidí opodstatnenosť tohto diela v priestore, kde sa stretávajú učitelia a žiaci. „Je to pre nás všetkých príležitosť ešte viac si uvedomiť, aby samotný Kristus bol prítomný v našich vzťahoch, aby nás pretváral a aby sme sa mu svojimi postojmi čím viac podobali,“ uzatvára Pavol Krajči.



( TK KBS, ft; ml ) 20210610025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]