[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci z farností Nitry si uctili Božie telo na Svätoplukovom námestí
P:3, 08. 06. 2021 10:29, DOMFoto: Marek Mucha


Nitra 8. júna (TK KBS) Pri príležitosti sviatku Božieho Tela  sa v nedeľu 6. júna 2021 už tradične zišli veriaci z nitrianskych farností na centrálnom Svätoplukovom námestí v Nitre. Svätou omšou v tomto verejnom priestore, ktorej  hlavným celebrantom bol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák za účasti aj farárov nitrianskych farností, kapitulných kanonikov a predstavených a bohoslovcov Kňazského seminára sv. Gorazda spoločne vzdali úctu Najsvätejšiemu Kristovmu Telu a Krvi v rámci celomestskej liturgickej slávnosti.

V úvode slávnosti biskup Judák veriacim pripomenul aktuálny sviatok sv. Norberta, ktorého relikvie sa nachádzali aj na oltári, a ktorý ako zakladateľ 900 – ročnej rehole Premonštrátov bol veľkým šíriteľom úcty k Eucharistii. Vo svojej homílii sa biskup Viliam Judák prihovoril veriacim prítomným na námestí, ako aj pri televíznych obrazovkách s myšlienkami, v ktorých uvažoval nad významom Eucharistie ako neustále prítomného živého Ježiša Krista ako duchovného pokrmu pre každodenný život kresťana a jeho spásu. Upriamil pozornosť aj na Božiu lásku ako skutočnú hodnotu prameniacu z Eucharistie, ktorá môže formovať aj život a vieru každého kresťana.

Ako povedal: „Ak sa darujeme, ak sa lámeme ako chlieb, môžeme byť skutočne aj obdarovaný a iba tak žijeme svoje kresťanstvo autenticky, nasledujeme Ježiša a môžeme byť skutočne slobodný.“

Liturgická slávnosť bola zakončená adoráciou pred Oltárnou sviatosťou. Aj keď sa v tomto roku pre pandemické opatrenia eucharistická procesia neuskutočnila, prítomné prvoprijímajúce deti aspoň symbolicky vysypali prinesené lupene kvetov pred oltár, od ktorého Mons. Viliam Judák po adorácii udelil prítomným veriacim a divákom sledujúcim slávnosť prostredníctvom priameho prenosu TV LUX požehnanie s Oltárnou sviatosťou. 

Tohtoročná celomestská slávnosť Božieho Tela v Nitre sa uskutočnila už po druhýkrát s obmedzeniami a v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami, čo však nemalo vplyv na duchovný zážitok, ktorí si z nej všetci zúčastnení mohli odniesť.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210608022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]