[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 01. 2023   Meniny má Bohuš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gorazdov Močenok bude online, inscenácie sa dajú poslať do 30. júna
P:3, 05. 06. 2021 12:05, DOMBratislava 5. júna (TK KBS) V dňoch 25. júla - 1. augusta 2021 sa uskutončí celonárodný festival kresťanského divadla Gorazdov Močenok 2021.

"Hoci letné mesiace skôr vykazujú útlm v konaní kultúrnych podujatí, neplatí to o historickom Močenku. Tu sa na záver júla - v okruhu sviatku sv. Gorazda a spoločníkov - každoročne už skoro tri desaťročia koná prehliadka kresťanských divadelných súborov spojených s ďalšími sprievodnými akciami. Právom, lebo kresťanská kultúra ponúka ako stálu a nemennú hodnotu kultúru života oprotikultúre smrti, kultúru lásky oproti nenávisti, kultúru obety oproti egoizmu, oproti karikatúre slobody ozajstne darovanú slobodu, oproti akejkoľvek ľubovôli – zodpovednosť za seba i za iných...Je chvályhodné, že rodáci tohto prvého svätca z „nášho rodu“ sa aj takýmto spôsobom hlásia k jeho odkazu a šíria kresťanskú kultúru. Patrí im za to úprimný obdiv a vďaka! Aj takýmto konkrétnymspôsobom účinne napomáhajú, aby sme boli pokračovatelia cyrilo-metodských hodnôt, ktoré sú obohacujúce a aktuálne aj dnes," píše nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

„Požehnaná činnosť solúnskych bratov je nemysliteľná bez spolupráce tých, ktorí ich z Carihradu sprevádzali, ale najmä mnohých, ktorých získali na území Veľkomoravskej ríše a potom aj Blatnohrade. V čase smrti Metodovej ich bolo už okolodvesto. Medzi nimi vynikal Gorazd, ktorý je zomierajúcim sv. Metodom označený za jeho nástupcu „Tento je vašej krajiny slobodný muž, učený dobre v latinských knihách, pravoverný. To buď vôľa Božia i vaša láska, ako aj moja“ (ŽM XVII.)

Pre svoje mimoriadne nadanie a usilovnosť, ako aj pre svoju politickú rozhľadenosť v diplomatických, kultúrnych a cirkevných otázkach, bol nielen žiakom, ale aj spolupracovníkom, radcom, spoluprekladateľom, spisovateľom, človekomušľachtilého srdca, duchovným pastierom apoštolskej horlivosti, verným spoločníkom s ktorým bol v nemeckom väzení vyše dvoch rokov a nakoniec nástupcom sv. Metoda na arcibiskupskom stolci. Hľa, veľa dôvodov, prečo by svetlo jeho odkazumalo prenikať do nášho národného i kresťanského povedomia!

Kiež aj tohoročné podujatie poznačené neradostnou situáciou v predchádzajúcich mesiacoch, nás vedie k uživotneniu i k šíreniu hodnôt, pre ktoré sv. Gorazd žil, obetoval sa aj trpel. Keď sa odvolávame na minulosť „kresťanskej“ Európy, žiadasa zodpovedný postoj k tejto realite. A teda aj k historickému odkazu misie solúnskych bratov, sv. Cyrila a Metoda, v kultúre našich predkov, ako aj v kultúrnej tradícii až po dnešok. Pápež sv. Ján Pavol II. nás v tomto duchu povzbudzuje: „Kresťania sú povolaní znova si uvedomiť,... že majú ponúknuť osobitný príspevok na budovanie Európy, ktorý bude tým účinnejší, čím sa viac obnovia vo svetle evanjelia. Tak sa stanúpokračovateľmi dlhých dejín svätosti, ktorá v priebehu týchto dvoch tisícročí prešla rozličnými krajinami Európy," uvádza biskup Judák.

Gorazdov Močenok bude online, duchovná časť naživo

„Gorazdov Močenok bude tento rok online (divadelné predstavenia a dielne) a naživo duchovná časť a sprievodné akcie. Netreba sa báť, pripravili sme pre vás plnohodnotný program, ktorý môžete spolus nami dotvoriť aj vy. Tešiť sa môžete na súťažné aj hosťujúce divadelné predstavenia, rozborové semináre, tvorivé divadelné dielne, výstavy, duchovný program a mnoho ďalšieho. Všetko z pohodlia svojhodomova a hlavne v bezpečí,“ avizuje web obce Močenok.

Súťažné divadelné inscenácie budú počas celého trvania festivalu zverejnené na webovom stránke www.krediv.sk, kde si ich môže ktokoľvek pozrieť kedykoľvek v rámci celého týždňa. Rozborové semináre budú prebiehať prostredníctvom skupinových videohovorov, kde môžu prísť diskutovať nielen súťažiaci divadelníci, ale ktokoľvek, kto bude mať chuť. Odborná porota bude zložená z divadelných profesionálov: režisér, dramatik a dramaturg Michal Babiak; režisérka a dramaturgička Zuzana Galková a kritik a programový riaditeľ festivalu Scénická žatva Matej Moško.

Divadelné súbory, ktoré majú záujem prezentovať svoje divadelné inscenácie, sa môžu prihlásiť s videozáznamami predstavení do 30. júna 2021 na stránke www.krediv.sk v sekciiGorazdov Močenok 2021. Tí, čo nestihli pripraviť novú incenáciu, môžu poslať videozáznam divadelnej inscenácie z minulosti, s ktorou na Gorazdovom Močenku ešte nesúťažili. Víťaz získa návrh na účinkovanie na 100. výročí festivalu Scénická žatva v roku 2022 a predplatné divadelného časopisu Javisko na rok 2022. Bližšie informácie je možné získať na facebookovej stránke facebook.com/GorazdovMocenok.

Zdroj: mocenok.sk( TK KBS, moc, ml; pz ) 20210605002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23