[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo, Slovo+, Rebrík a časopis Posol
P:3, 02. 06. 2021 10:05, DOM

Bratislava 2. júna (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo, Slovo+, Rebrík a časopis Posol, prinášame ich anotácie (bez redakčnej úpravy).

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 22 / 2021

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú osemstranovú prílohu Novokňazi a absolventi Slovenska 2021 s informáciami o novokňazoch zo slovenských diecéz a z jednotlivých reholí s termínmi vysviacok a primičných svätých omší.

Vysvetľujú význam invokácie k svätému Jozefovi, v ktorej ho vzývame ako ochrancu svätej Cirkvi. Svätému Jozefovi, ktorého rok slávime, sme priradili rôzne označenia, ktoré vyjadrujú jeho vlastnosti. Patrí medzi ne aj čestné označenie „Ochranca svätej Cirkvi“. Hoci je to posledná z invokácií k tomuto svätcovi, jej význam je veľmi dôležitý.    

Približujú kľukatú cestu za kňazstvom, ktorou si prešiel jezuitský páter Ladislav Šofranko. Túžba po kňazstve sa začala u neho prebúdzať asi vo veku desať rokov. Páter Ladislav Šofranko, ktorý prišiel v detstve o otca, dodnes spomína na to, ako sa v rodine spoločne modlili a ako veľmi jeho mame záležalo na tom, aby deti vychovávala vo viere. V zachovávaní Božieho poriadku im sama bola veľkým príkladom.

O svojich príbehoch nasledovania Božieho volania rozpráva aj hlohovecký dekan Jozef Schwarz, košický školský kaplán František Barna a nemocničný kaplán v Čadci Miloš Hlucháň.

Predstavujú príbeh 92-ročného albánskeho kardinála, ktorý dojal k slzám aj pápeža Františka. Kardinál Ernest Simoni pochádza z Albánska, aktuálne žije vo Florencii a nedávno oslávil šesťdesiatpäť rokov kňazstva.

Približujú, ako matka s dcérou cez Mary’s Meals (v preklade Máriine jedlá) menia život detí. Za dva roky pomohli Slováci prostredníctvom charitatívneho diela Mary’s Meals zabezpečiť neuveriteľných 5,5 milióna porcií jedla v škole deťom žijúcim v extrémnej chudobe vo svete. S tým je spojený príbeh Márie Algayerovej a jej dcéry Barborky, ktorý ukazuje, ako sa malými skutkami lásky dá pomôcť meniť osudy detí.

V poslednej časti prípravy na prvé sväté prijímanie sa Katolícke noviny zameriavajú na Eucharistiu, ktorá je pokrmom pre našu dušu.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------

Slovo 09 / 2021

Prvé júnové vydanie časopisu Slovo je venované životu a jeho ochrane.

Často počúvame o envirotémach a akosi ich pripisujeme dobe. Avšak zodpovedný vzťah k prírode a jej ochrana patria medzi prvé príkazy, ktoré dal Boh človeku.

V rozhovore Ivana Trbolová ukazuje ako sa dá byť šetrný k prírode aj v súčasnej dobe - napríklad aj pri výstavbe rodinného domu.

V slove pre rodinu Peter Lazorík dáva niekoľko tipov ako sa má rodina postaviť ku konzumnej spoločnosti a tým prispieť k ochrane životného prostredia.

Po premenení sa v grécko-slovanskej liturgii spieva hymnus Dôstojné je, čo je aj pomenovanie pre jednu z ruských ikon.

A na záver v udalosti sa časopis venuje netradičnému dňu rodiny, ktorý prebehol v Košiciach, na príprave ktorého participovali aj mnohí gréckokatolícki kňazi.

TK KBS informoval Juraj Gradoš
-----------------------------------------------------------------

Rebrík Jún 2021

Júnový Rebrík ponúka aktivity pre tvorivé chvíle v prírode aj vystrihovačku fotoaparátu.

Aj keď sa škola postupne rozbieha, je dobré čo najviac vyučovacieho času prežiť v prírode. Téma júnového Rebríka má názov TVORIVO V PRÍRODE a ponúka množstvo zaujímavých podnetov na rozličné aktivity, ktoré možno využiť nielen pri vyučovaní, ale aj pri prechádzkach a výletoch. Júnové číslo si môžete objednať TU

V júni môžu čitatelia vykročiť na poslednú dobrodružnú cestu – Cestu lásky. Ježišove slová, ktoré boli celý rok ako smerovníky na tejto ceste, každý mesiac ukazovali, ako v ktorej situácii dobre zareagovať. Aj v desiatej časti rubriky Cesta lásky Ježiš volá všetkých žiť najlepšie, ako vieme.

V rubrike Svätý z ikony sa možno bližšie zoznámiť so svätým Šarbelom Makhlufom pochádzajúcim z Libanonu. Okrem krátkeho životopisu čaká na deti hlavolam a aj kresba svätého na vyfarbenie, ktorú si nájdu na www.rebrik.sk.

Pre všetkých milovníkov prázdnin a zážitkov, ktoré treba zvečniť, je pripravená vystrihovačka prázdninového fotoaparátu. Po poskladaní fotoaparátu stačí už len fotiť na film – teda domaľovať jednotlivé prázdninové dobrodružstvá.

Čo budeme robiť v lete? Pripravíme si piknik alebo podnikneme nejakú cestu za dobrodružstvom či objavmi? Pri premýšľaní pomôže Veselý letný plánovač na strane 23.

Na sviatok Najsvätejšieho Tela a Krvi sa v našich obciach konajú eucharistické procesie. K nim patrí aj tradícia stavania oltárikov. V rubrike Vypátrali sme pre teba navštívime Horné Vestenice, aby sme sa o tejto tradícii dozvedeli viac.

Viac informácií o časopise Rebrík, alebo možnosti objednať si ho, nájdete TU alebo www.rebrik.sk .

TK KBS informovali Katarína Jantáková a Peter Novák
-----------------------------------------------------------------

Slovo +

V júnovom čísle novín Slovo+, požehnané čítanie pre kresťanov sme nadviazali na tohtoročnú tému Dňa rodiny. Čo znamená byť prítomným otcom? Na názor sme sa pýtali aj detí, ktoré svojimi kresbami spestrili obálku i obsah novín.

V Téme+ sme sa zamerali na úlohu otca v rodine. S bosým karmelitánom Petrom Glogarom, ktorý sa už viac než dvadsať rokov venuje téme mužstva, sme hovorili o tom, čo jedinečné prináša do výchovy otec. V ankete sme oslovili známych otcov a položili sme im otázku, aké vlastnosti by podľa nich nemali chýbať dobrému otcovi. Ako najradšej trávia čas deti so svojím ockom? Odpovede detí sú ukryté v kreatívnych a úprimných ilustráciách. Prinášame tiež tipy na desať vecí, ktoré môže otec odovzdať svojim deťom.

Čitatelia v novinách nájdu aj zaujímavý rozhovor s kňazom, ktorého mnohí spoznali cez koronakrízu prostredníctvom kanálu Fara Taxi. Farár Andrej Kalamen nám prezradil viac o spolupráci s laikmi v jeho farnosti, ale aj o úlohe cirkevného sudcu a advokáta.

Špeciál+ prináša desať otázok a odpovedí o anjeloch. Vybrali sme tiež niekoľko príbehov zo Svätého písma, vďaka ktorým môžeme lepšie pochopiť, ako anjeli – hoci nenápadne – ovplyvňujú naše životy i chod celých dejín. Inšpirovať sa môžete aj malým návodom, ako by mohol vyzerať váš deň s anjelom strážnym, a ako si možno pripomínať jeho prítomnosť počas bežného dňa.

V novinách nájdete aj naše stále rubriky Manželom+, Rodičom+, rubriku živá Cirkev a Kultúra.

Noviny Slovo+ vychádzajú ako mesačník od decembra 2016. Od júla 2018 aj s cirkevným schválením miestneho biskupa – arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.

TK KBS informovala Zuzana Verešová
-----------------------------------------------------------------

Posol 06 / 2021

Čo prináša júnové vydanie časopisu Posol?

V rubrike Stále aktuálne slová sa pápež František venuje téme Sila zmluvy lásky. Pripomína, že „keď sa živíme telom a krvou Krista, pripodobňujeme sa jemu. Preniká do nás jeho láska, aby sme ju mohli dávať iným. Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi je školou konkrétnej, trpezlivej a obetavej lásky, ako Ježiš na kríži.“

V úvodníku s názvom Prameň života a svätosti autor Jozef Kraus upozorňuje, že v tomto roku si pripomíname 165. výročie ustanovenia sviatku Najsvätejšieho Srdca Ježišovho pre celú Cirkev. Prináša odpoveď na otázku, prečo je úcta k Ježišovmu Srdcu dôležitým prvkom kresťanskej duchovnosti. Povzbudzuje k tejto úcte a zdôrazňuje, že Boh nám ju daroval aj na uzdravenie rán modernej spoločnosti.

Katarína M. Tóthová pokračuje v cykle Ctitelia Božského Srdca a ich modlitby. Venuje sa osobnosti svätej Terézie z Lisieux (1873 – 1897) a tentoraz píše najmä o jej rodinnom zázemí. Pripomína, že „Terézia od mladosti prekvapovala svoje okolie duchovnou zrelosťou. Na jej živote bolo očividné, že patrí Ježišovi, že je výlučne jeho vlastníctvom.“

Redakcia pripája k článku aj dvanásť prisľúbení Ježišovho Srdca.

Manželstvá v „Božej réžii“ – tak nazvala Andrea Eliášová svoj príspevok v rubrike Apoštolát modlitby. Autorka sa v ňom venuje nevšednému príbehu manželov Jany a Nicolasa z komunity Chemin Neuf (Nová cesta) a ich svedectvu vzájomnej lásky i príkladného sviatostného života.

Vymodlená Natálka – pod týmto názvom prináša rehoľná sestra Katarína Krištofová –postulátorka procesu svätorečenia Matky Alfonzy Márie Eppingerovej a členka Kongregácie Božského Vykupiteľa – ďalšie pozoruhodné svedectvo, ktoré je ovocím príhovoru uvedenej blahoslavenej. Týka sa manželov, ktorí nemohli mať deti, čo ohrozovalo ich manželstvo. Príhovor Matky Alfonzy však priniesol do rodiny zázrak aj uzdravenie vzťahov.

K svedectvu redakcia pripojila modlitbu k svätému Jozefovi – patrónovi otcov, ktorí sa starajú o svoje rodiny.

Páter Ján Ďurica SJ v cykle Biblia a morálka uvažuje nad biblickými kritériami, ktoré sa týkajú pôvodu hriechu a zla. „V Biblii sa nenachádza nič, čo by zodpovedalo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, pretože povinnosti vyjadrené v takomto vyhlásení sú v Biblii predstavené nie ako pasívne práva, ale ako aktívne povinnosti,“ uvádza autor článku. Rozoberá aj vzťah medzi prirodzeným morálnym zákonom a Starým zákonom.

Rubrika V radosti i bolesti prináša svedectvo o priorovi rehole milosrdných bratov Richardovi Jombíkovi a jeho kňazskej, rehoľnej službe i neúnavnej duchovnej službe v bratislavskej nemocnici. „S chorými, ktorí prídu do nemocnice, snaží sa hľadať zmysel života, keď si kladú otázky, prečo trpia... No keď objavia nový zmysel života, zažijú obrátenie – návrat k Bohu.“

Páter Ján Ďurica SJ ponúka čitateľom svoje Svedectvo o otcovi biskupovi Petrovi Dubovskom SJ pri príležitosti stého výročia jeho narodenia. Spomína na jeho obetavú službu v jednotlivých etapách života. Potvrdzuje, že lásku nebeského Otca odovzdával ľuďom celým srdcom, celou dušou...

Páter Milan Hromník v článku Nazaret približuje čitateľom históriu tohoto významného biblického miesta a Baziliky Zvestovania. Zároveň nás povzbudzuje, aby sme podľa Máriinho vzoru dokázali Bohu v rozličných situáciách povedať: Som tvoja služobnica... Som tvoj služobník.

V aktuálnom Roku svätého Jozefa ponúka autor Bystrík Mistrík svoju meditatívnu báseň Svätý Jozef, venovanú ochrancovi Svätej nazaretskej rodiny a tiež našich rodín.

„Záver Loretánskych litánií nás vedie k prvotnému Prostredníkovi Kristovi ako Baránkovi Božiemu...“ píše Milan Hromník v záverečnej 7. časti Výkladu Loretánskych litánií. V článku vysvetľuje symbol baránka v súvislosti s Kristovou vykupiteľskou obetou. Kiež by nám biblické vysvetlenia pomáhali lepšie pochopiť obsah týchto známych mariánskych litánií.

Kardinál Stefan Wyszyński a jeho pomoc Slovensku – táto téma dostala priestor v rubrike Z našich dejín. Prečo? Vďaka poľskému „prímasovi tisícročia“ sa mohli uskutočniť viaceré tajné vysviacky slovenských kňazov. Píšu o tom dvaja poľskí autori vo svojej štúdii, ktorou je doplnené slovenské vydanie kardinálovej knihy Zápisky z väzenia. Autori približujú tiež jeho charizmu a to, čím si získal srdcia mnohých ľudí.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva čitateľom do pozornosti knihu Zápisky z väzenia od kardinála Stefana Wyszyńského. V zápiskoch zachytáva svoj život v internácii  – síce chudobný na udalosti, no veľmi bohatý duchovne. Vo vybranom úryvku sa píše o jeho zatknutí v septembri roku 1953.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým sa tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová venuje známej biblickej téme Svadba v Káne. Nechýbajú ani motivačné otázky pre deti.

V tradičnej rubrike Letom svetom sa čitatelia dozvedia napríklad to, že na Madagaskare 200 chudobných kamenárov postavilo Katedrálu svätého Jozefa, že katolícka univerzita v talianskom Miláne oslávila sté výročie vzniku. Rubrika prináša ďalšiu správu o Bazilike Svätej rodiny v Barcelone, o poslaní laického hnutia Chemin Neuf (Nová cesta), o blížiacom sa blahorečení kardinála Stefana Wyszyńského (12. septembra 2021) a ďalšie fakty zo života Cirkvi.

Časopis venovaný úcte k Ježišovmu Srdcu informuje aj o tradičnej púti vo farnosti Litava, kde už v roku 1865 vznikol Spolok Božského Srdca (terajšie Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho).

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha.

Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210602024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]