[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 09. 2023   Meniny má Zdenka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rada KBS pre vedu udelí opäť cenu patróna umelcov Fra Angelico
P:3, 01. 06. 2021 11:05, DOM

Bratislava 1. júna (TK KBS) Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS aj tento rok udelí cenu patróna umelcov Fra Angelico. Umelcov ocení za prínos kresťanských hodnôt do umenia v troch sekciách - v hudobnej, výtvarnej a slovesnej. Zároveň udelí laureátom mimoriadne ocenenie. Slávnostné podujatie sa uskutoční za dodržania platných hygienických opatrení 8. júna 2021 v Bratislave. Začne sa o 16:30 svätou omšou v Jezuitskom kostole v Bratislave. Po nej bude program pokračovať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave, kde bude program spojený s odovzdanávaním cien Fra Angelico.

Slávnosť sa uskutoční za dodržania platných opatrení. Okres Bratislava I. až V. je podľa covidového automatu zaradený medzi okres 1. stupňa ostražitosti (žltá farba). Znamená to, že na podujatie sa nevyžaduje negatívny test, avšak Úrad verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia odporúča negatívny PCR alebo LAMP test, ktorý nie je starší ako 72 hodín alebo antigénový test, ktorý nie je starší ako 24 hodín, resp. potvrdenie o očkovaní či prekonaní COVID-19.

Cena Fra Angelico, ktorú Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS ju udeľuje popredným umelcom, vedcom a teoretikom, je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi. Udelí ho po 19-krát. Odkazuje na talianskeho maliara a dominikánskeho kňaza, ktoré vyhlásil za blahoslaveného Ján Pavol II. (v októbri 1982).

Myšlienka podpory a ocenenia umelcov cenou Fra Angelico zo strany KBS prostredníctvom jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru od roku 2002 je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi, ktorí aj dnes, v čase úpadku kultúry, globalizácie, komercionalizácie a liberalizmu, napriek silnejúcemu tlaku neváhajú presadzovať vo svojej tvorbe kresťanské myšlienky a hodnoty.

Bl. Fra Angelico je taliansky maliar a dominikánsky kňaz. Vlastným menom sa volal Giovanni z Fiesole (+ 1455). Je známy tým, že v Kaplnke Mikuláša V. vo Vatikáne namaľoval cyklus fresiek Osudy sv. Vavrinca a sv. Štefana. V Kláštore San Marco vo Florencii namaľoval fresky Posledný súd, neskôr dokončil oltárny obraz Zvestovanie Panny Márie v Kostole San Domenico vo Fiesole.

Jeho maliarskym svetom je svet nebies, nadzmyselná krása, svätci, anjeli. Preslávil sa najmä obrazom Korunovanie Panny Márie. Vyslúžil si ním pomenovanie Frater Giovanni Angelico, čiže Anjelský brat Ján a je pochovaný v Ríme v Chráme Santa Maria sopra Minerva. Ako jeden z najvýznamnejších maliarov florentskej skorej renesancie sa stal patrónom umelcov.( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20210601031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]