[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V novokonsekrovanom chráme prijali chlapci a dievčatá birmovanie
P:3, 31. 05. 2021 15:18, DOM

Nitrianske Rudno 31. mája (TK KBS) Pre farský kostol sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Nitrianskom Rudne sa 30. máj 2021 stal dňom, kedy ho navštívil nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, aby ho nanovo konsekroval po uskutočnenej obnove oltára a interiéru presbytéria a súčasne v takto vynovenom farskom chráme vyslúžil sviatosť birmovania 46 mladým chlapcom a dievčatám z toho 2 manželským párom z farnosti po niekoľko mesačnej príprave vďaka koronavírusovej pandémii značne predĺženej.

Slávnostnú svätú omšu pri tejto príležitosti biskup Viliam Judák slávil spolu s miestnym farárom Viktorom Mičudom za účasti birmovancov  a ich najbližších príbuzných, ale aj ďalších veriacich. V úvode privítal Mons. Viliama Judáka starosta obce Róbert Štrbák, ktorý vyslovil vďaku za ochotu a prítomnosť biskupa Judáka v obci a vo farnosti pri takej významnej príležitosti.

Vo svojom príhovore Mons.  Viliam Judák uvažoval aj nad významom chrámu, ktorý je príbytkom Boha, a v ktorom sa popri každodennom slávení Eucharistie dejú všetky najvýznamnejšie udalosti v živote farnosti a jej veriacich, medzi ktoré patrí zvlášť vysluhovanie sviatostí, aj sviatosti birmovania. Upriamil pozornosť prítomných aj na aktuálny sviatok Najsvätejšej Trojice a ozrejmil preto birmovancom, ktorých oslovil ako to najvzácnejšie čo vo farnosti je, význam a zmysel sviatosti birmovania pre ich život a povzbudil ich, aby dary, ktoré prijatím sviatosti birmovania dostanú vedeli  využívať a aplikovať vo svojich životoch, aby kresťanstvo nebol pre nich len  nejaký folklór, ale živý vzťah s Bohom, poznačený každodennou modlitbou, či stretaním sa s Bohom vo sv. omšiach.

Na príklade nedávno blahorečeného Carla Acutisa ich povzbudil aj k praktickému vyjadrovaniu svojej kresťanskej viery, aby si nezničili svoje životy, ale tak ako on pomáhali aj iným kde to je potrebné, a tak ako on využívali aj moderné komunikačné a informačné prostriedky pre dobro iných. V závere svojho príhovoru ich vyzval, aby boli dobrým príkladom pre iných a žili tieto kresťanské hodnoty vo svojich životoch.

Po konsekrácii nového oltára a interiéru chrámu udelil biskup Judák sviatosť birmovania mladým ľuďom, ktorí sa vďaka nej stali dospelými kresťanmi. V závere výnimočnej liturgickej slávnosti pre farnosť v Nitrianskom Rudne sa popri poďakovaní miestneho farára Viktora Mičudu nitrianskemu diecéznemu biskupovi poďakovali aj samotní birmovanci, ktorí vyjadrili ochotu a snahu vytrvať v zodpovednom kresťanskom živote.

Kostol sv. Andreja – Svorada a Benedikta v Nitrianskom Rudne bol postavený v rokoch 1804 – 1816. Pôvodne bol zasvätený sv. Štefanovi kráľovi, ale v roku 1991 zmenil patrocínium. Je postavený v klasicistickom slohu ako jednoloďová stavba s rovným uzáverom presbytéria a do priečelia vstavanou vežou. Hlavný oltár je súčasťou architektúry, má maľované iluzórne pozadie a prestavanú menzu. Pri tabernákule sa nachádzajú dve sochy cherubínov z 2.polovice 18. storočia. V kostole sa nachádza klasicistická kazateľnica. Výmaľba kostola bola nedávno zreštaurovaná. V oltári chrámu sú uložené relikvie sv. Andreja Svorada a Beňadika, patrónov nitrianskej diecézy, ale aj sv. Matky Terezy, ktorá farnosť navštívila.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20210531039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]