[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V gréckokatolíckom seminári v Prešove bola odpustová slávnosť
P:3, 31. 05. 2021 12:25, DOM

Prešov 31. mája (TK KBS) Po období lockdownu a distančnej formácii ožil gréckokatolícky seminár v Prešove odpustovou slávnosťou na sviatok Najsvätejšej Trojice. Predchádzalo jej celonočné bdenie spojené s večierňou a utierňou.

Program sa začal Akatistom k Svätému Duchu, po ktorom sa slova ujal piatak Michal Janočko s katechézou na tému Nový život vo Svätom Duchu. Poslucháčom postavil pred zrak svedčiaceho kresťana, ktorého okolie spozná podľa jeho života. Toto svedectvo skutočného kresťanstva vychádza z pôsobenia Ducha, ktorý svojím Zoslaním premenil aj apoštolov, z ustráchaných na odvážnych a výrečných. Takého kresťana poznať po ovocí, ovocí Ducha z listu Galaťanom, uviedol v katechéze.

Vrcholom slávnosti bola archijerejská svätá liturgia, ktorú slávil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak, SJ, s predstavenými kňazského seminára a pozvanými kňazmi. Celú slávnosť spevom a modlitbou sprevádzali bohoslovci, aj keď v obmedzenom počte spôsobeným aktuálnou pandemickou situáciou. Tí, ktorí sa do priestorov kaplnky nevošli, sa mohli do slávenia pripojiť spolu s ostatnými divákmi TV Logos vo virtuálnom priestore livestreamu.

V homílii sa prítomným rodinám a bohoslovcom prihovoril Ľubomír Petrík, protosynkel Prešovskej archieparchie. Voviedol prítomných do udalosti Zoslania, v ktorej Duch prišiel ako živel, ktorý premenil apoštolov a vyzbrojil ich mocou zhora. Predovšetkým chce pomáhať veriacim vytvárať spoločenstvo lásky a jednoty, pretože sú povolaní Bohom, ktorý je spoločenstvom, jednotou a láskou troch Božských osôb. Láska a jednota medzi veriacimi môžu presvedčiť tento svet o tom, že sú Kristovými učeníkmi.

Na záver slávnosti sa vladykovi Jánovi za všetkých bohoslovcov poďakoval Michal Janočko. Nasledovalo spoločné agapé v areáli kňazského seminára vyplnené vzájomnými rozhovormi.( TK KBS, is pa, rp; ml ) 20210531031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]