[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blahorečenie v Španielsku: Liekom na strach je láska k blížnemu
P:3, 29. 05. 2021 14:37, ZAH

Španielsko 29. mája (RV) Sobota 29. mája bola veľkou slávnosťou v severošpanielskej diecéze Astorga. Blahorečili tam tri mučeníčky - laické zdravotné sestry Pilar Gullón Yturriagaovú a jej dve spoločníčky Olgu a Octaviu, ktoré boli zabité z nenávisti k viere v roku 1936, počas náboženského prenasledovania v priebehu Španielskej občianskej vojny. Beatifikačnej slávnosti predsedal prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro.

Gullón Yturriagaová a jej dve spoločníčky zomreli mučeníckou smrťou v meste Puerto de Somiedo. Boli zdravotnými sestrami Červeného kríža a zároveň členkami Katolíckej akcie. Odmietli opustiť pacientov a ujsť z nemocnice, keď tam vpadli republikánski ozbrojenci.

Trom blahoslaveným: 25-ročnej Pilar, 41-ročnej Octavii a 23-ročnej Olge bolo ponúknuté prepustenie, ak sa vzdajú svojej viery, čo však odmietli. Všetky boli celú noc mučené, znásilňované a na druhý deň zastrelené. 

Kardinál Semerraro v homílii vyzdvihol u nových blahoslavených okrem pevnej viery aj príklad ich nezištnej lásky. Ako povedal, nemôžme byť Ježišovými učeníkmi tak, že „sa budeme vyhýbať konfliktným situáciám, akoby uzatváraním životnej poistky“.

Cestou na prekonanie strachu, ktorý silne poznačuje našu spoločnosť, je láska k blížnemu, zdôraznil kardinál Semeraro. Zároveň pripomenul slová sv. Augustína, ktorý hovorí o tom, že počas prenasledovania apoštoli, aby sa „nezatvrdili v strachu, horeli ohňom lásky k blížnemu“.

To isté urobili aj nové blahoslavené Pilar Gullónová a jej spoločníčky Octavia a Olga, podotkol kardinál Semerraro: „V nebezpečenstve nechceli opustiť ranených a aj naďalej im slúžili, vystavujúc tak riziku vlastný život“.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210529003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]