[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Komisia sociálnych vecí pri COMECE sa stretla na online zasadnutí
P:3, 28. 05. 2021 21:26, ZAH

Brusel 28. mája (TK KBS) V dňoch 25. a 26. mája sa uskutočnilo  online zasadnutie komisie sociálnych vecí pri COMECE (Komisia biskupov krajín Európskej únie). Táto komisia sociálnych vecí pracuje  pod vedením jej predsedu Antoiana Hérouarda a stretáva sa dvakrát ročne.

Podľa Európskej komisie bolo už pred pandémiou v Európskej únii v roku 2019 ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením (AROPE) okolo 91 miliónov ľudí. Kríza COVID-19 zhoršila životy mnohých ľudí a očakáva sa, že sa toto číslo bude zvyšovať.

Na zasadnutí komisie osobitná pozornosť bola venovaná týmto témam:

1. Stať sa „bratmi“: Podaj svoju ruku chudobnému. Chudoba v dobe  (po) -COVID-19.

Po európskom sociálnom samite v Porte 7. - 8. mája 2021 a po zverejnení akčného plánu Európskej komisie na implementáciu európskeho piliera sociálnych práv (s jedným z troch hlavných cieľov zameraných na znižovanie počtu ľudí ohrozených chudoba najmenej o 15 miliónov osôb do roku 2030 v EÚ), sa komisia COMECE pre sociálne veci zameriava na zamyslenie nad tým, ako pandémia COVID-19 zasiahla najzraniteľnejších ľudí v EÚ, čo robia inštitúcie EÚ, aby im pomohli a ako môže Cirkev prispieť.

Mali by sme sa posunúť od modelu rastu založeného na zisku k modelu, ktorého centrom je človek a spoločné dobro.

2. Ľudská dôstojnosť, koreň dôstojnej práce. Zameranie na osoby so zdravotným postihnutím a ekonomika starostlivosti. Podpora rovnakej účasti, nediskriminácie a prístupu k dôstojnej práci.

Európska komisia 3. marca 2021 predstavila svoju „Stratégiu pre práva osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 - 2030“ s cieľom zabezpečiť ich plnú účasť v spoločnosti na základe princípu rovnosti.

Cieľom tejto stratégie je vyriešiť zostávajúce prekážky, napríklad pokiaľ ide o prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelanie, zamestnanie, rekreačné činnosti a účasť na politickom živote. Prispeje tiež k implementácii európskeho piliera sociálnych práv.

Pandémia COVID-19 nám navyše pripomenula, koľko poskytovateľov starostlivosti sa stará o naše  najzákladnejšie potreby. Práca poskytovateľov starostlivosti by mala byť ocenená a mala by prispievať k dôstojnosti pracovníkov.

3. Zlepšovanie pracovných podmienok pracovníkov platforiem

OECD definuje platformu ako „digitálnu službu, ktorá uľahčuje interakcie medzi dvoma alebo viacerými odlišnými, ale vzájomne závislými skupinami používateľov (či už spoločnosťami alebo jednotlivcami), ktorí vzájomne komunikujú prostredníctvom služby cez internet“. EK 13. marca 2020 zverejnila štúdiu o pracovných podmienkach pracovníkov platforiem. Z dôvodu špecifickej organizácie práce pre pracovníkov platforiem, ktorá je založená na ad hoc úlohách, je prítomná vyššia neistota z hľadiska práv a úrovne sociálnej ochrany, pracovných podmienok alebo stability zamestnania, riešení sporov,  uplatnenia kolektívnych práv a nediskriminácie. Na zabezpečenie sociálnej ochrany a sociálnych práv všetkých pracovníkov  je potrebný komplexný rámec, aby sa vytvorili rovnaké podmienky pre platformové hospodárstvo a „tradičné“ hospodárstvo offline, založené na rovnakých právach a povinnostiach pre všetky zainteresované strany. Jednou z kľúčových nových iniciatív EK v roku 2021 je iniciatíva na zlepšenie pracovných podmienok ľudí pracujúcich v platformovej ekonomike.

4. Spravodlivé zdanenie: Zdanenie digitálnych podnikov a nadnárodných spoločností: Otvorenie otázky lepšieho rozdelenia ziskov v prospech spoločného dobra a na oživenie?

Digitalizácia zásadným spôsobom mení spôsob fungovania firiem. Zatiaľ čo legislatíva o dani z príjmu právnických osôb z minulého storočia bola založená na princípe fyzickej prítomnosti, digitalizácia nášho hospodárstva a nedostatočná harmonizácia medzi daňovými systémami EÚ podporujú agresívne vyhýbanie sa daňovým povinnostiam zo strany nadnárodných spoločností.

Kvôli pandémii COVID-19 nemôže EÚ už ďalej čakať na boj proti daňovým únikom a daňovým únikom. Mnoho veľkých nadnárodných spoločností profitovalo z krízy, zatiaľ čo štáty uzavreli verejné dlhy na podporu oživenia a investície do verejných služieb.

Európska rada sa 21. júla 2020 dohodla na pláne obnovy a rozpočte EÚ na roky 2021 - 2027. Súčasťou dohody je aj zavedenie daní a poplatkov platných v celej EÚ, ktoré majú doplniť existujúce vlastné zdroje a podporiť obnovu. Súčasťou nových vlastných zdrojov EÚ sú príjmy vybrané zo zdaňovania digitálnych služieb (digitálny poplatok). Európska komisia by mala prijať návrh smernice o „spravodlivej a konkurencieschopnej digitálnej ekonomike - digitálny poplatok“ v júni 2021. Jeho zavedenie do EÚ sa predpokladá 1. januára 2023.

Po tomto stretnutí pripravuje komisia sociálnych vecí COMECE vyhlásenie o znižovaní chudoby a väčšej solidarite, ktoré bude zverejnené pred 5. svetovým dňom chudobných 15. novembra 2021.

Okrem toho v apríli  2021 bolo zverejnené vyhlásenie: Aké miesto má sociálna, ekologická a prispievateľská  (contributive justice) spravodlivosť v ozdravnom balíku EÚ? Vyhlásenie obsahuje aj konkrétne návrhy na väčšiu solidaritu v procese obnovy. Nadväzuje na vyhlásenie z mája 2020 „Nech sa Európa obnoví prostredníctvom spravodlivosti“, prvá reakcia komisie sociálnych vecí COMECE na plán obnovy navrhnutý Európskou komisiou. Texty vyhlásení, ako aj závery z rokovania sociálnej komisie COMECE budú preložené aj do slovenčiny. Načrtnuté témy budú naďalej predmetom diskusie na pôde sociálnej subkomisie KBS aj v našom národnom prostredí, v rámci Roku sv. Jozefa a prípravy na Európske katolícke  sociálne dni v Bratislave, plánované na marec 2022.

TK KBS informovala Katarína Hulmanová( TK KBS, kh; ml ) 20210528021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]