[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosť svätého Urbana v Nitre na Zobori oslavila svojho patróna
P:3, 28. 05. 2021 21:04, DOMFoto: Archiv BU


Nitra 28. mája (TK KBS) V Nitre na Zobori sa v uplynulých dňoch uskutočnili tradične Zoborské Svätourbanské slávnosti pri príležitosti sviatku sv. Urbana, patróna vína, viníc a vinohradníkov, ale aj najmladšej farnosti v Nitre, ktorá má patrocínium tohto svätca a pápeža.

Súčasťou kultúrneho a zábavného programu slávností bola v nedeľu aj hodová svätá omša, ktorú veriaci slávili na priestranstve pred bývalou údolnou stanicou lanovky na Zobor. Napriek tomu, že z neba padal májový dážď, prišli a pod dáždnikmi sa modlili a oslávili svojho farského patróna.

Slávnostnú svätú omšu celebroval dekan Nitrianskeho dekanátu a farár farnosti Nitra – Dolné mesto Mons. Pavol Zahatlan spolu s miestnym farárom Dr. Milanom Polákom.

Keďže aktuálne v túto nedeľu celá Cirkev slávila Turíce – Zoslanie Ducha Svätého, čiže svoje narodeniny, aj homília hlavného celebranta sa niesla v tomto duchu a Mons. Zahatlan vo svojom príhovore upriamil pozornosť prítomných veriacich na význam, zmysel tohto sviatku, ale hlavne na to najpodstatnejšie, čo Duch Svätý znamená pre Cirkev a pre kresťanov ako tretia Božská osoba a aké ovocie prinášajú jeho dary pre každého kresťana.

V závere slávnosti už tradične došlo aj k požehnaniu vína, vinohradov a zoborských veriacich, ktorí zachovávajú genius loci Zobora a jeho úpätia, ktoré bolo v minulosti plné vinohradov pre svoju vďačnú klimatickú polohu, vhodnú pôdu, ale aj prítomnosť Zoborského kláštora a benediktínskych mníchov, ktorí tu vinohrady vysadili a dorábali z hrozna víno, ktoré sa vyvážalo aj do vtedajšieho okolitého sveta.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20210528020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]