[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán navštívili prezidenti Bulharska a Severného Macedónska
P:3, 28. 05. 2021 16:10, ZAH

Vatikán 28. mája (RV) Vo štvrtok 27. mája pápež František prijal na audienciách až dve hlavy štátov. Ako prvý hosť v pápežskom dome počas dopoludnia bol prezident Bulharskej republiky Rumen Georgiev Radev. Neskôr v priebehu dopoludnia sa pápež František stretol s prezidentom Severomacedónskej republiky Stevom Pendarovským.

Obaja prezidenti si v ten istý deň uctili pamiatku solúnskych bratov pri návšteve Baziliky Santa Maria Maggiore na mieste, kde pápež Hadrián II. v roku 868 schválil liturgické knihy preložené do slovanského jazyka. Dátum 24. mája je v týchto krajinách tradične dňom spomienky na zakladateľov slovanskej písomnosti sv. Cyrila a Metoda.

Ako informovalo bulharské oddelenie Vatikánskeho rozhlasu, prezident Rumen Georgiev Radev po stretnutí s pápežom absolvoval aj stretnutia s predstaviteľmi Štátneho sekretariátu kard. Pietrom Parolinom a Mons. Paulom Richardom Gallagherom. Bulharský prezident Radev spolu s delegáciou navštívil vo Vatikáne aj Vatikánsku apoštolskú bibliotéku, v ktorej sa uchovávajú písomnosti späté s bulharskou históriou. Zvlášť si prehliadli fragmenty traktátu katolíckeho arcibiskupa Petra Bogdana Bakšiča, ktorý je najstarším zachovaným dielom o dejinách Bulharov, pochádzajúcim spred 350 rokov.

V Ríme, kde je pochovaný sv. Konštantín – Cyril, sa vo štvrtok 27. mája konala aj pravoslávna svätá liturgia v Bazilike sv. Klementa. Predsedal jej metropolita Antonij (Mihalev), ktorý je v Bulharskej pravoslávnej cirkvi metropolitom pre Strednú a Západnú Európu. Vôbec po prvý raz to bolo pri hlavnom oltári baziliky, v minulosti sa podobné slávenia konali v krypte na historickom mieste pochovania sv. Cyrila.

Na slávnosti za účasti bulharského prezidenta Radeva s delegáciou boli prítomní aj predstavitelia Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Jej predseda kardinál Kurt Koch sa v závere liturgie prihovoril s pozdravným slovom, v ktorom pripomenul, že svätí Apoštoli Slovanov sú „duchovným mostom medzi východnou a západnou tradíciou“ a ako patróni nám pomáhajú „znovu nájsť, prostredníctvom dialógu a modlitby, viditeľnú jednotu v dokonalom spoločenstve“.

Kardinál Koch pripomenul aj „gestá bratstva a prorockého spoločenstva“, akými boli návštevy sv. Jána Pavla II. u patriarchu Maxima v roku 2003 a pápeža Františka u patriarchu Neofita v roku 2019. Svoj príhovor zakončil slovami:

„Sv. Cyril a Metod nám majú veľa čo povedať aj pokiaľ ide o budúcnosť európskej spoločnosti. Drahí priatelia, aj my, dedičia viery svätých, sme povolaní byť tvorcami spoločenstva, nástrojmi pokoja v Ježišovom mene.“

Správu s fotografiami zo slávnosti publikovala Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov. 

Pripomeňme, že pápež František navštívil Bulharsko a Severné Macedónsko pred dvoma rokmi, pri svojej 29. apoštolskej ceste 5. – 7. mája 2019.

O samostatnom podujatí v súvislosti s pamiatkou cyrilometodského dedičstva v severomacedónskom Skopje, na ktorom sa 20. júna zúčastnila aj slovenská delegácia za účasti apoštolského administrátora Košickej eparchie arcibiskupa Cyrila Vasiľa a ordinára OS a OZ SR a predsedu Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru Mons. Františka Rábeka, informovalo Tlačové stredisko Košickej eparchie.  ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210528014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]