[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 170 rokmi zomrela zakladateľka školských sestier sv. Františka
P:3, 27. 05. 2021 13:52, DOM

Bratislava 27. mája (TK KBS) Pripomíname si 170. výročie úmrtia Františky Antónie Lamplovej, zakladateľky školských sestier sv. Františka. Hodnoty, ktoré odkázala svojim nasledovníčkam, školským sestrám sv. Františka, sú stále platné a účinné.

Antónia Lamplová sa narodila 28. augusta 1807 v Maierhofe v Štajersku (v terajšom Rakúsku). Bola žiačkou a neskôr učiteľkou v súkromnej škole Anny Engelovej v Grazi. Po smrti majiteľky prevzala vedenie školy. Spolu s ďalšími učiteľkami spoznala františkánsky spôsob života a vstúpila do Tretieho rádu svätého Františka. V mene všetkých učiteliek napísala v roku 1841 žiadosť biskupovi Grazskej diecézy Romanovi Sebastiánovi Zängerlemu o založenie inštitútu, v ktorom by sa naplno venovali výchove a vyučovaniu dievčenskej mládeže. Obliečka prvých sestier sa konala 29. septembra 1843, kedy bolo zároveň oficiálne ohlásené založenie Inštitútu školských sestier Tretieho rádu svätého Františka v Grazi. Antónia dostala meno Františka a stala sa jeho predstavenou.

V roku 1849 došlo k zmene vo vnútornom živote inštitútu. Františka Antónia ochorela na tuberkulózu, ktorej podľahol aj jej otec a brat aj viaceré sestry, o ktoré sa starala. Choroba bola príčinou jej fyzickej slabosti. Nevládala viesť ani školu, ani spoločenstvo. Jej fyzická neprítomnosť ovplyvňovala názory sestier na spôsob spoločného života. Inštitút sa rozdelil. Keďže Antónia túžila po jednote sestier, rozhodla sa opustiť inštitút, ktorý sama založila. Krátko po odchode dňa 27. mája 1851 zomrela v dome svojho brata Heriberta v Grazi. Mala štyridsaťtri rokov. Časom sa na Antóniu Lamplovú zabudlo a za zakladateľa inštitútu bol považovaný biskup Roman Sebastián Zängerle.

Po výzve Druhého vatikánskeho koncilu (1962 - 1965) vrátiť sa ku koreňom sa začali prehodnocovať začiatky našej kongregácie. Štúdium kroník objavilo Františku Antóniu Lamplovú ako novú ženu, ženu jednoty, pokory a dôvery. Ženu, ktorá nám odovzdala charizmu, naše poslanie pre tento svet. V roku 1977 bola Františka Antónia Lamplová oficiálne uznaná za zakladateľku školských sestier sv. Františka.

V súčasnosti má Slovenská provincia školských sestier sv. Františka 143 sestier, ktoré pôsobia v sedemnástich komunitách v šiestich slovenských diecézach: pracujú na rôznych typoch škôl – od materských škôl až po univerzitu; v sociálnej oblasti i v zdravotníctve. Sestry sa aktívne angažujú vo farskej pastorácii a v novej evanjelizácii. Slovenské sestry pôsobia aj na misiách v Strednej Ázii.

Viac o školských sestrách je možné nájsť na stránke skolskesestry.sk.

TK KBS informovala sr. Františka Čačková, OSF( TK KBS, fca, ml; pz ) 20210527029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]