[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Diecézna charita s diecézou pozývajú na otvorenie Domu sv. Vincenta
P:3, 27. 05. 2021 11:30, DOM

Žilina 27. mája (TK KBS) Diecézna charita Žilina a Žilinská diecéza pozývajú 31. mája 2021 o 10:00 na slávnostné otvorenie nových priestorov Domu charity sv. Vincenta na ulici Bratislavská 423/27 v Žiline. O 11:00 bude priestor pre médiá. Podujatie je jedným zo sprievodných podujatí Národného týždňa charity.

Nové zrekonštruované sídlo Domu charity sv. Vincenta ponúka viac ako dvojnásobnú kapacitu pre ľudí v zložitých sociálnych situáciách. Potrebná pomoc je tak dostupná väčšiemu počtu ľudí. Rozšírením o nocľaháreň pre ženy nájdu teraz núdzni, ženy aj muži, všetky poskytované služby pod jednou strechou, čo je príjemným benefitom navyše.

Otvorenie a požehnanie Domu charity sv. Vincenta, zariadenia Diecéznej charity Žilina, odštartuje novú etapu poskytovania sociálnych služieb trpiacim. Diecézna charita Žilina poskytuje rodinám a ľuďom v náročných životných situáciách služby nocľahárne, nízkoprahového denného centra a základné i špecializované sociálne poradenstvo ambulantnou aj terénnou formou.

Ľudia odkázaní na pomoc sa nemusia túlať po uliciach. Nájdu tu zázemie, priestor na uloženie osobných vecí, dostanú teplú stravu, čisté oblečenie, nocľah a môžu si vykonať osobnú hygienu. Intenzívne sa im venujú sociálni pracovníci, ktorí s nimi v rámci špecializovaného poradenstva individuálne riešia problémy rôzneho druhu, sprevádzajú ich na úrady, k lekárom atď.

Kapacita nocľahárne sa zvýšila z pôvodných 25 na 62 lôžok. Pribudla nová nocľaháreň pre ženy s kapacitou 15 miest, kapacita mužská nocľaháreň umožňuje prenocovať až 47 mužom. Nízkoprahové denné centrum pre ľudí bez domova má taktiež kapacitu 62 miest. Zvýšenie kapacity zariadenia má vysoký celospoločenský význam, keďže chudoba aj vplyvom pandémie narastá.

Problém nevyhovujúcich priestorov Domu charity sv. Vincenta bol dlhodobý. Žilinská diecéza spolu s Diecéznou charitou Žilina hľadali najvhodnejšie riešenie pretrvávajúceho problému. Novú vhodnú budovu pre ľudí bez domova hľadali počas obdobia viac ako dvoch rokov, nakoľko doterajšia budova na Predmestskej ulici v Žiline nevyhovovala z hľadiska  kapacity ani zdravotných podmienok.

„Sme radi, že s Božou  pomocou a za pomoci dobrých ľudí sa podarilo Žilinskej diecéze v spolupráci s Diecéznou charitou Žilina nadobudnúť začiatkom roku 2020 nehnuteľnosť na Bratislavskej ulici,“ uvádzajú v tlačovej správe Diecézna charita a Žilinská dieécza.

Budovu počas mesiacov júl až december 2020 zrekonštruovali a prispôsobili na účel poskytovania sociálnych služieb. Cena rekonštrukcie predstavuje hodnotu 473 042 eur. Znalecká hodnota budovy s pozemkami  pred rekonštrukciou bola ohodnotená na 518 000 eur (16.4.2020). Na základe Memoranda o spolupráci medzi Mestom Žilina, Žilinskou diecézou a Diecéznou charitou Žilina (28.2.2020) a kúpnej zmluvy (30.10.2020) Mesto Žilina nadobudlo na budove a pozemkoch spoluvlastnícky podiel 38,5 % za sumu 199 430 eur. Prostriedky z predaja boli použité na úhradu časti nákladov na rekonštrukciu.

Nájomnou zmluvou medzi Žilinskou diecézou a Mestom Žilina na jednej strane a Diecéznou charitou Žilina na strane druhej (15.3.2021) bola budova s priľahlým pozemkom prenajatá Diecéznej charite Žilina na 20 rokov za ročné nájomné vo výške 1 euro. Energie a spojené náklady na prevádzku hradí Diecézna charita.

„Ďakujeme za spoluprácu pri rekonštrukcii budovy, osobitne spoločnosti Somma, s.r.o., hlavnému dodávateľovi prác, ako aj Mestu Žilina pri ústretovom vybavovaní potrebných náležitostí zo strany Mestského úradu. Zároveň prosíme ochotných darcov o pomoc s úhradou časti vynaložených nákladov na rekonštrukciu, ako i na prevádzku Diecéznej charity Žilina,“ dodávajú iniciátori Domu.

Zilina, Dom, Vincent, otvorenie, plagat

Viac informácií poskytne Zdenka Lukáčiková (charitaza@gmail.com, 0911/270 177)

TK KBS informovali Zdeno Pupík a Monika Molnárová( TK KBS, zpu, mmo, ml; pz ) 20210527022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]