[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Sigorde chcú vybudovať centrum Gréckokatolíckej rómskej misie 
P:3, 27. 05. 2021 10:19, DOM

Prešov 27. mája (TK KBS) Gréckokatolícka rómska misia, ktorú vedie kňaz Martin Mekel, začala budovať svoje nové centrum. Nachádzať by sa malo v budove bývalého internátu lesníckej školy, ktorú zakúpili pred dvomi rokmi v decembri na Sigorde pri Prešove. Ktokoľvek môže toto dielo podporiť darom na transparentný účet Okno ako dar.

Začiatky Gréckokatolíckej rómskej misie siahajú do roku 2005 do vranovského okresu. Tam prišiel na faru kňaz Mekel. Keď oslovil na hodine náboženstva rómskych chlapcov a navštívil ich rodinu, odvtedy čelil mnohým výzvam - prijať na faru v Hlinnom dvoch rómskych chlapcov, uveriť Božiemu prisľúbeniu, že Boh má pre neho dom v Čičave. 

Ďalšou výzvou bola prístavba centra v Čičave, rozbehnuntie spoločenstiev, skautingu a biblických škôl. Ďalej sa podieľal na získaní pozemku a stavbe centra v Soli, neskôr v Jastrabí nad Topľou a v Hlinnom. „Svoje rodinné úspory minul na rozbehnutie centra pre Rómov," hovorí Renáta Ocilková, koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. 

„Čelil i dražbe budovy centra. Zažil však i Božie zaopatrenie. Za svoje tiež prevzal výzvu dávať mesačne desiatky alebo dary pre podporu evanjelizácie a rómskych pastoračných pracovníkov, výzvu zriadiť cirkevnú štruktúru pastoračnej práce v rómskych komunitách a otvoriť centrá Gréckokatolíckej rómskej misie v ďalších okresoch a mnohé ďalšie. Nakoniec odišiel z Čičavy,“ spomína Ocilková. 

Dnes je Martin Mekel riaditeľom cirkevnej organizácie Gréckokatolíckej rómskej misie, ktorá kúpila budovu bývalého internátu lesníckej školy pre Centrum Gréckokatolíckej rómskej misie. „Momentálne je to ešte „dieťa“, ktoré sa len rodí. Treba mu dať meno. Treba ho usmerňovať, pomáhať mu a tešiť sa z neho“, hovorí Martin Mekel ukazujúc na ešte schátralú budovu centra. 

„Ponúkam ho všetkým – Rómom i Slovákom ako naše spoločné „dieťa“. Ako plod spoločnej viery i služby. Pán nás uznal byť správcami niečoho, čo nás teraz presahuje. Verím, že toto „dieťa“ privedie mnoho Rómov do Božieho kráľovstva. Vytrénuje mnoho dobrovoľníkov, služobníkov i lídrov. Sprostredkuje pomoc biednym. 

Prinesie bratstvo, spoluprácu a úctu medzi služobníkmi v rámci katolíckej cirkvi a medzi denomináciami i medzi národmi,“ vyhlasuje Martin Mekel vo viere, že je to Božie dielo, ktoré si zaslúži naše modlitby, naše žehnanie a praktickú pomoc.  ( TK KBS, ren, mme, ml; pz ) 20210527015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]