[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sr. Nathalia Becquart: Synodálny proces je v podstate cestou obrátenia
P:3, 26. 05. 2021 09:52, ZAH

Vatikán 26. mája (TK KBS) Synodálny proces je v podstate cestou obrátenia, osobného i komunitného, aby sme boli verní evanjeliu a hlásali jeho radosť a zároveň pristúpili na to, že je nutné sa zmeniť a obrátiť, hovorí sestra Nathalie Becquart, ktorá je od februára podsekrekretárkou Biskupskej synody.

Pre Vatikánsky rozhlas vysvetľuje, v čom spočívajú nové línie synodálneho procesu, ktorý bol ohlásený minulý týždeň. Ako hovorí, synodálny proces má mať výrazne duchovný rozmer. Cieľom synodálnosti je spoločné počúvanie a rozoznávanie toho, čo Duch svätý hovorí dnes Cirkvi:

„Synodálnosť má v podstate napomôcť tomu, aby sme vyšli z klerikalizmu, ktorý vedie k separácii. Cieľom synodálnosti je naopak bratstvo. Ak máme vo svete budovať bratstvo, ako na to poukazuje pápež v encyklike Fratelli Tutti, je potrebné najskôr začať bratstvom v Cirkvi, zhromaždenom okolo Krista, ktorý nás vedie.

Synodálny proces má umožniť čo najväčšiemu počtu veriacich synodálnu skúsenosť a spôsobiť, aby sa Cirkev stále viac stávala synodálna, totiž cirkvou, ktorá načúva. Je k tomu potrebná dôvera, že skrze tento proces bude Duch svätý v Cirkvi pôsobiť, aby biskupi posilnili dialóg s Božím ľudom.

Ide totiž o to, aby sme kráčali spoločne. Duchovní a laici, mladí i starí, ženy a muži, zapojení do spoločného rozlišovania, čo nijako neumenšuje veľmi dôležitú rolu pastierov, ale vedie k naplneniu pastierskych úloh v dialógu so všetkými, ktorí sú Božím ľudom na ceste."( TK KBS, rv cz, job; ml ) 20210526015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]