[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovský arcibiskup Ján Babjak posvätil dva nové zvony v Zubnom
P:3, 25. 05. 2021 17:34, DOM

Prešov 25. mája (TK KBS) V nedeľu 23. mája sa v obci Zubné, za účasti prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ a humenského archieparchialného vikára Martina Zlackého, uskutočnila odpustová slávnosť k sviatku Zostúpenia Svätého Ducha. Tohtoročná odpustová slávnosť bola výnimočná tým, že bola spojená s posviackou dvoch nových zvonov.

Veľkého menom Michail, ktorý ešte v jeseni 2020 praskol a následne bol nanovo odliaty. A druhého, menšieho menom Svätý Duch, ktorý dali veriaci odliať k blížiacemu sa 250. výročiu chrámu, ktoré bude v roku 2024.

V úvode slávnosti privítala všetkých prítomných starostka obce Michaela Vasilenková a požiadala vladyku Jána o posvätenia nových zubenských zvonov. Obrad posviacky zvonov je špecifický tým, že zvony dostávajú meno a pomazujú sa olejom - myrom, podobne ako je tomu pri sviatosti myropomazania.

Po obradoch posvätenia nasledovala archijerejská svätá liturgia, na ktorej vladyka Ján v homílii priblížil veriacim pôvod sviatku Päťdesiatnice v kontexte novozákonnej udalosti Zostúpenia Svätého Ducha, a význam jeho pôsobenia pre veriaceho dnešnej doby. Otec arcibiskup vyzdvihol dôležitosť zvonov ako ohlasovateľov Božej prítomnosti i sprostredkovateľov apelu k modlitbe a účasti v chráme.

V závere svätej liturgie sa správca farnosti Ivan Barna poďakoval všetkým, ktorí svojimi darmi finančne prispeli na odliatie zvonov a vyjadril radosť, že v tento pre farnosť tak výnimočný deň, kedy si zároveň pripomíname aj sviatok zrodenia Kristovej cirkvi, mohli veriaci prežiť v spoločenstve s hlavou Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi.

Nakoniec nasledovalo mirovanie a obed. Z dôvodu pandémie sa posviacka i svätá liturgia konali na miestnom amfiteátri za hojného počtu domácich, ale aj veriacich z blízkeho okolia, informoval Ivan Barna.( TK KBS, iba; ml ) 20210525031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]