[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cyrilo-metodské dedičstvo bude sprítomňovať aj nová kultúrna cesta
P:3, 25. 05. 2021 14:34, DOM

Nitra 25. mája (TK KBS) Niekoľkoročné úsilie aj Nitrianskeho biskupstva a ďalších partnerov na aktivitách súvisiacich s budovaním „Cyrilo-metodskej cesty“ bolo korunovaná úspechom. Cesta bola konečne certifikovaná na Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda v Rade Európy. Oznámil to 20. mája 2021 riaditeľ Inštitútu kultúrnych ciest so sídlom v Luxemburgu Stefano Dominioni.

V konkurencii tohtoročných 13 kandidátov sa tak táto cesta zaradila do európskeho zoznamu kultúrnych a pútnických ciest, akou je napr. aj známa Svätojakubská cesta. Novocertifikovaná kultúrna cesta Rady Európy je venovaná zachovávaniu, sprítomňovaniu a šíreniu odkazu sv. Cyrila a Metoda a ich priamych učeníkov, ktorí stáli pri zrode slovanských kultúr.

Nitrianske biskupstvo dlhodobo spolupracuje so Združením Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda z.s.p.o. v Zlíne,  Mestom Nitra, Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, ako aj s Nitrianskym samosprávny krajom, ktorý je podporovateľom a gestorom budovania cesty na svojom území, ktoré zhodou okolností pokrýva aj väčšinu územia patriaceho Nitrianskej diecéze.

Územie Nitrianskej diecézy a jeho centrum starobylé mesto Nitra, zohrali v dejinách slovenského národa i Slovenska a  jeho kultúry a vzdelanosti mimoriadne významnú úlohu, o čom svedčí aj stále prítomné  kultúrno-historické a duchovné  dedičstvo, a lokality s väzbou na cyrilo-metodskú tradíciu a veľkomoravské obdobie, ako sú Nitra, Dražovce, Hronský Beňadik, Skalka pri Trenčíne, Kostoľany pod Tríbečom, Bojná, Nitrianska Blatnica, Bíňa, Štúrovo, Mužla, Komárno, Nové Zámky, Močenok a iné.

Prirodzene sa tak javí ako neoddeliteľná súčasť Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda a jej trás, ktoré sú vedené smerom zo Solúna na územie bývalej Veľkej Moravy s jej centrami, akým bola aj  Nitra, a odtiaľ do Ríma, lebo kopírujú cestu vierozvestcov na misiu k Slovanom a následnú cestu do Ríma, výsledkom ktorej bolo schválenie staroslovienčiny ako ďalšieho liturgického jazyka.

Ústrednou myšlienkou tematického vymedzenia cesty je priblíženie života počas Veľkej Moravy a pôsobenie a odkaz sv. Cyrila a Metoda v súvislosti so šírením viery, vzdelanosti, kultúry, ako i rozvoja spoločenskej a politickej organizácie dotknutého územia.

Popri existencii kultúrnych a historických pamiatok viažúcich sa k téme cesty sa na tomto území konajú aj mnohé aktivity, akými sú napr. púte, liturgické slávenia, odborné semináre a konferencie zamerané na tému cyrilo-metodského dedičstva a jeho aktuálnosti v súčasnosti, cyrilo-metodské slávnosti v Nitre, Bojnej, či v Komárne, turisticko-edukačno-pútnické podujatia, nachádzajú sa tu muzeálne a archeologické expozície v Nitre a Bojnej, Leviciach, Topoľčanoch, Nových Zámkoch, historické festivaly včasno-stredovekého života, festivaly kresťanského divadla a koncerty v Nitre, Močenku, Bojnej.

Významnú úlohu tu zohráva aj prítomnosť vedeckých a akademických inštitúcií, akými sú Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda v Nitre, Archeologický ústav SAV v Nitre, expozície s autentickými exponátmi umiestnené v lokálnych a regionálnych múzeách v Nitre, Bojnej, Komárne, Nových Zámkoch, Leviciach, či Topoľčanoch.

Trasa cesty na území Nitrianskej diecézy nemá striktný líniový charakter, ale sieťový, pričom spája všetky významné lokality a miesta vo väzbe na  veľkomoravskú a cyrilo-metodskú tradíciu. Cyrilo-metodskí pútnici, či milovníci histórie a kultúry sa k nim môžu dostať všetkými spôsobmi, aj cez pešie turistické chodníky, alebo cyklotrasy.

Na tejto ceste nie je podstatné, koľko kilometrov človek prejde, ale koľko a čo spozná. Práve to je dostatočným dôvodom pre všetkých aktérov na ceste, od Nitrianskeho biskupstva a jeho farnosti, cez obce, mestá, kultúrne organizácie, vlastníkov pamiatok, záujmové združenia, spolky, či podnikateľský sektor, aby využili potenciál, ktorý majú k dispozícii a ponúkli tým, ktorí navštívia tieto miesta duchovné a kultúrne zážitky, poznanie, či kresťanské kultúrne hodnoty, ktoré tu zanechali sv. Cyril a Metod v podobe živého dedičstva a ich odkazu.

To očakáva aj Európa, aby sa Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda stala živou, atraktívnou a spájala východ so západom na základe spoločných kresťanských koreňov a kultúrnych hodnôt jej tak vlastných.

-
Zdroj: Nitrianske biskupstvo / Tibor Ujlacký( TK KBS, nrb, tu, ml; pz ) 20210525024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]