[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Talianski biskupi začali svoje zhromaždenie za účasti pápeža Františka
P:3, 25. 05. 2021 12:29, ZAH

Rím 25. mája (RV) V pondelok 24. mája otvoril pápež František 74. generálne zhromaždenie Konferencie biskupov Talianska (CEI). Stretnutie vyše 200 talianskych biskupov prebieha do 27. mája v kongresovej sále Hotela Palace Ergife v západnej časti Ríma.

Svätý Otec, ktorý prišiel medzi biskupov, dal v úvodnom slove  biskupom niekoľko podnetov k téme tohtoročného zasadania, ktorá znie „Hlásať evanjelium v dobe znovuzrodenia – pre rozbehnutie synodálnej cesty“. Zameral sa najmä na otázku seminárov, cirkevných súdov a synody.

Svätý Otec, ktorý odpovedal aj na otázky položené zo strany biskupov, pripomenul, že synodálny proces má začínať zdola, v malých komunitách, vo farnostiach. Ako vysvetlil, pôjde o proces, ktorý si vyžiada trpezlivosť a prácu, aby prehovorili ľudia a „prejavila sa múdrosť Božieho ľudu“.

Pápež zároveň povzbudil Cirkev Talianska, aby pokračovala v líniách naznačených celonárodným cirkevným kongresom v roku 2015 vo Florencii. Ohľadom seminárov upozornil aj na nebezpečenstvo „robenia chýb pri formácii“ a na „rozvážnosť pri prijímaní bohoslovcov“.

Hneď v úvode stretnutia predseda CEI kardinál Gualtiero Bassetti spoločným vyjadrením sústrasti reagoval na tragické nešťastie, ktoré otriaslo Talianskom v uplynulú nedeľu. Pád lanovkovej kabíny v Stresa-Mottarone v Piemonte neprežilo 14 osôb a s ťažkými zraneniami zápasí v nemocnici päťročný chlapec. 

Svätý Otec vyjadril svoju sústrasť aj písomnou formou v telegrame biskupovi Novary Mons. Giuliovi Brambillovi s podpisom štátneho sekretára Pietra Parolina. Uisťuje v ňom o modlitbe za zosnulých i za život chlapčeka menom Eitan, ktorý je v nemocnici. Svoju duchovnú blízkosť pápež vyjadril všetkým príbuzným, miestnej komunite a celej Novarskej diecéze.

Na programe 74. generálneho zhromaždenia Konferencie biskupov Talianska bude aj voľba dvoch podpredsedov pre severnú a centrálnu oblasť a tiež členov Rady pre ekonomické záležitosti a predsedov biskupských komisií.( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20210525020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]