[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V severomacedónskom meste Skopje predstavili nové vydanie Proglasu
P:3, 25. 05. 2021 11:49, ZAH

Skopje 23. máj (TK KBS/TSKE) V priestoroch kultúrno-informačného centra v severomacedónskom Skopje otvorili v uplynulých dňoch výstavu fotografií Pavla Demeša s názvom „Po stopách svätých Cyrila a Metoda“. Výstava predstavuje fotografické Curriculum vitae slovanských vierozvestcov sv. Konštantína-Cyrila a Metoda. Súčasťou podujatia bolo aj predstavenie nového vydania Proglasu - predhovoru k slovanskému prekladu evanjelií, ktorého autorom je sv. Konštantín Filozof.

Celé podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti sviatku sv. všeslovanských učiteľov Cyrila a Metoda, ktorých sviatok sa podľa juliánskeho kalendára slávi 24. mája. Význam slávnosti bol zvýraznený aj prítomnosťou vysokých štátnych a cirkevných predstaviteľov republiky Severného Macedónska.

Predseda vlády Zoran Zaev v súvislosti s predstavením novej publikácie uviedol, že misia svätých Cyrila a Metoda spojila Slovanov s inými národmi Európy a mala okrem zvýraznenia dôležitosti kresťanstva aj mimoriadny a jedinečný vzdelávaco-kultúrny prínos. Dnes sv. Cyril a Metod zjednocujú Severné Macedónsko a Slovensko prostredníctvom spoločného vydania Proglasu v staroslovienčine, slovenčine a macedónčine.

Pri tejto príležitosti prijal severomacedónsky prezident Stevo Pendarovski v prezidentskom paláci Henrika Markuša, veľvyslanca Slovenskej republiky v Severnom Macedónsku, arcibiskupa Cyrila Vasiľa, apoštolského administrátora Košickej eparchie, Mons. Františka Rábeka, ordinára OS a OZ SR a predsedu Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru a Stojana Lekoského, zostavovateľa a prekladateľa nového vydania Proglasu, ktorí reprezentovali Slovensko na prezentácii spoločného cyrilo-metodského dedičstva v Severnom Macedónsku.

-
Zdroj: TSKE( TK KBS, tske, ml; pz ) 20210525019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]