[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupská primícia Petra Beňa aj s prvou birmovnou slávnosťou v Nitre
P:3, 25. 05. 2021 10:25, DOM

Nitra 25. mája (TK KBS) Po prvýkrát ako pomocný nitriansky biskup v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, a po prvýkrát ako ten, ktorý vysluhuje sviatosť birmovania dospelým birmovancom vstúpil do starobylého presbytéria  srdca Nitrianskej diecézy po mesiaci od biskupskej vysviacky v Skalke nad Váhom nový pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo.

V prítomnosti nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, sekretára apoštolskej nunciatúry Svätej Stolice na Slovensku Mons. Andrija Jevčuka, veľprepošta Nitrianskej sídelnej kapituly Mons. Štefana Valla, kapitulných kanonikov a ďalších kňazov celebroval slávnostnú svätú omšu na slávnosť Zoslania Ducha Svätého.

Počas slávnosti udelil sviatosť kresťanskej dospelosti 12 birmovancom z farností Nitra – Horné Mesto, Nitra  – Dolné Krškany a  Nitra – Chrenová, ktorí ako 12 apoštoli, symbolicky reprezentovali všetkých birmovancov, ktorí budú sviatosť birmovania prijímať v tomto období na území miestnej cirkvi, akou je aj Nitrianska diecéza.

Vo svojej prvej biskupskej homílii počas birmovnej slávnosti v Nitre sa pomocný biskup Beňo birmovancom a prítomným veriacim prihovoril v myšlienkach, v ktorých ozrejmil význam, či zmysel birmovnej slávnosti, darov Ducha Svätého, ale aj záväzkov, ktoré z toho plynú pre každého, kto túto sviatosť prijíma. Uvažoval nad skutočnosťou v aktuálnej realite ako alebo prečo je táto sviatosť prijímaná birmovancami v súčasnosti tak, ako je prijímaná. Upriamil pozornosť na dary Ducha Svätého, ktoré formujú život človeka – kresťana, pričom poukázal na to, čím človek bráni prijímaniu týchto darov.

Pozval preto birmovancov k tomu, aby vnímali ovocie darov Ducha Svätého, z ktorých tým najpodstatnejším je láska, ale nie len tá emotívna, ale láska živá, ktorá je rozhodnutím aj záväzkom, láska ktorá mení, ktorá formuje, či motivuje kresťana k dobrému príkladu v osobnom živote, aj v šírení evanjelia. Preto im v závere svojho príhovoru odkázal: „Želám vám, aby ste aj vy vo svojom živote túto lásku našli, aby ste ju objavili, aby ste ju vedeli žiť a aby ste sa s ňou vedeli rozdávať svojim bratom a sestrám a verte, budete šťastní“.

Záver liturgickej slávnosti patril poďakovaniu birmovancov biskupovi Petrovi Beňovi za vyslúženie sviatosti kresťanskej dospelosti, ale aj pozdravnému príhovoru v mene apoštolského nuncia Svätej Stolice Mons. Giacoma Guida Ottonella, ktorý predniesol sekretár nunciatúry Mons. Andrij Jevčuk.

Oboje charakterizovali prejavy vďaky za ochotu biskupa Beňa k biskupskej službe, k vyslúženiu sviatosti birmovania a želaní Božieho požehnania do ďalšieho pastoračného pôsobenia v záujme prehlbovania a duchovného rozvoja života Cirkvi na území Nitrianskej diecézy.

Duchovný zážitok z birmovnej slávnosti a biskupskej primície umocnil aj hudobný výkon katedrálneho zboru Psalite Deo pod vedením katedrálneho regenschoriho Vladimíra Kopca, a tiež Nitrianskeho komorného orchestra, ktorý na vystúpenia počas liturgických slávení získal prostriedky z Fondu na podporu umenia.

Slávenie Turíc bude novému pomocnému nitrianskemu biskupovi Mons. Petrovi Beňovi každoročne pripomínať začiatok jeho verejného účinkovania v novom postavení na Nitrianskom hrade.

Turíčnu nedeľu večer zavŕšil predsedaním spoločnej modlitbe slávnostných vešpier v katedrále – Bazilike sv. Emeráma za účasti aj nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka.  Prítomní boli aj veľprepošt a kanonici Nitrianskej kapituly, kuriálni kňazi a bohoslovci s predstavenými Kňazského seminára sv. Gorazda. Vešpery sprevádzali spevy Scholy Cantorum  a katedrálneho zboru Psalite Deo.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210525015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]