Košice 25. mája (TK KBS) „Žigmund Bubics – biskup, umelec, donátor" je názov výstavy, ktorú otvorili v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach. Nemal akademické vzdelanie vo výtvarnom umení, no bol nesporne plodným umelcom, ktorého diela znesú porovnanie s tvorbou akademickej školy polovice 19. storočia. Venoval sa krajinomaľbe a zátišiu. V tomto roku uplynulo dvesto rokov od jeho narodenia a stotridsaťštyri rokov od jeho menovania za biskupa v Košiciach.
V čase keď pôsobil ako vychovávateľ v rodine Pavla Esterházyho, (od roku 1849 do roku 1861), cestoval s jeho rodinou po Európe a v tom čase sa venoval aj vlastnému štúdiu maľby. Nejaký čas v rokoch 1865 a 1868 strávil aj na ich rodinnom zámku (vodnom hrade) v dedinke Pottendorf (v Dolnom Rakúsku v okrese Baden), v rakúskych Alpách, kde vytvoril rozsiahlu kolekciu štúdií rastlín.
Z jeho súčasníkov možno jeho tvorbu porovnať napríklad s tvorbou viedenského maliara zátiší Josefa Schustera (1812-1890). Na jeho prácach je badať aj zreteľný vplyv akademizmu a romantizmu diela Antala Ligetiho (1823-1890) a aj jeho žiaka, levočského krajinára Karola Markóa (1791-1860), ale hlavne maliara kvetinových zátiší Sebastiana Wegmayra (1776-1857). Dokonale zvládnuté techniky lavirovanej olejomaľby a akvarelu, a dôkladné štúdie rastlinných motívov podľa živej prírody, svedčia o jeho veľkom talente.
Aktuálna výstava predstavuje širokej verejnosti výber zbierkových predmetov pochádzajúcich z prvých akvizícií múzea. Zo zatiaľ identifikovaných 2757 výtvarných diel, ktoré daroval múzeu, ide o 34 obrazov jeho autorskej tvorby, 2625 grafických listov a 99 diel maľby alebo kresby iných autorov.
Výstava je tematicky rozdelená na tri časti. Prvá približuje významnú osobnosť mesta ako biskupa, prezentáciou predovšetkým memorabílií zapožičaných od Arcibiskupského úradu v Košiciach. V druhej časti ako umelca s úplnou kolekciou autorských diel. V tretej časti ako zberateľa a milovníka umenia výberom z rozsiahlej kolejcie daru obrazov a predmetov umeleckého remesla.
Významným exponátom výstavy je originálna listina udelenia Čestného občianstva, ktorú múzeum získalo s finančným prispením Fondu na podporu umenia v roku 2020.
Výstava sa koná pod záštitou košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera a predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. Verejnosť ju môže navštíviť do februára 2022.
-
Zdroje: Východoslovenské múzeum v Košiciach / Rádio LUMEN